Prášky, kapesníky, slzení očí. Pro pětinu Čechů, kteří trpí alergií, začíná pylová sezona

Alergií na pyl trpí okolo 20 procent obyvatel České republiky. Ukazují to čísla České společnosti alergologie a klinické imunologie. Právě tento druh alergie je u nás nejrozšířenější. Příznaky začínají lidé pociťovat už na přelomu zimy a jara. Alergie se proto u nich může projevit právě v těchto dnech. Dalším nepříjemným měsícem pak bude duben, kdy začínají kvést břízy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alergie | Foto: zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0, Neil Gaudet

„Když už to jaro přijde, tak je to opravdu cítit. Pak zjistíte, že přestáváte cítit, protože se vám zalepí celý nos, začne vám téct z očí. Jarní alergie také přináší s sebou to, že začnete nosit spoustu kapesníků, nějaké další léky, které musíte užívat, abyste vůbec přežil ten jarní rozkvetlý den,“ tak vypadá začátek jara pro alergika Michala z Prahy.

Ne vždycky ale musí pacienti sahat jen po prášcích. Většina alergiků má možnost využít vakcíny, které se už neaplikují pouze v injekcích, ale některé se podávají jako tableta pod jazyk. Taková léčba trvá i několik let.

„Alergen, který způsobuje alergii, dáváme cíleně pacientovi, abychom imunitu nějakým způsobem napravili. U těch pylových alergiků se to dává před pylovou sezónu,“ přibližuje alergolog Martin Fuchs z České společnosti alergologie a klinické imunologie.

I běžné prášky je lepší užívat ještě před začátkem jara. „Doporučuju - já osobně - aby začali si to brát už dřív, než sezóna naskočí, třeba o týden dřív. Ale každopádně s prvními příznaky. Jakmile začne svědit oko, hned ať začne brát antihistaminika a bude je brát po celou dobu své sezóny - třeba až do září. Podle toho, na co je alergický,“ dodává Fuchs.

„V posledních třech letech se úroveň dodávek drží na stejných číslech, tedy okolo 5,3 milionů dodaných balení. Z toho u léků volně prodejných je to asi 1,7 milionů balení,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

03819983.jpeg
Kvetoucí vrba, alergie

Léky tlumící projevy alergie, které jsou dostupné v Česku, jsou co do kvality srovnatelné s preparáty prodávanými ve zbytku Evropské unie. Za poslední roky nestáhl lékový ústav žádný takový přípravek z prodeje. A to ani ty, které nedávno způsobily u některých dětí halucinace.

„Nežádoucí účinek v podobě halucinace je pozorován u většiny léčivých přípravků ze skupiny antihistaminik, nicméně frekvence výskytu je uváděna zpravidla jako ‚vzácná‘ až ‚velmi vzácná‘,“ vysvětluje mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová. U pacientů do 18 let eviduje ústav od roku 2004 pouze 6 podezření na nežádoucí účinky v podobě halucinací.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme