Přátele Václava Havla těší spontánní účast na pietě

V předvečer státního pohřbu, během kterého se i desítky zahraničních státníků rozloučí na Pražském hradě s Václavem Havlem, je v jeho areálu stále přístupný Vladislavský sál. Pro zástupy těch, kdo chtějí vzdát úctu poslednímu prezidentu Československa a prvnímu prezidentu České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí proudí do Vladislavského sálu uctít památku Václava Havla | Foto: Reuters

Dnes by prostory, kde je vystavena rakev s ostatky, mohly zůstat otevřené o něco déle než včera, kdy údajně pozdě večer zůstaly desítky lidí před branami.

Filozof, historik a někdejší politik a signatář Charty 77 Daniel Kroupa vyjádřil v Ozvěnách radost nad tím, že připomínek na Václava Havla se lidé účastní spontánně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na své přátelství s Václavem Havlem v Ozvěnách dne zavzpomínali filizov Daniel Kroupa a režisér Břetislav Rychlík

„Že přicházejí lidé sami od sebe, měli ho rádi nejen jako prezidenta, ne jako symbol, ale člověka – to je úžasné. A myslím, že by z toho měl Václav Havel radost.“

Herec a režisér Břetislav Rychlík si položil otázku, zda si národ vezme odkaz Václava Havla k srdci. „To je otázka, na kterou nám odpoví čas.“ Ocenil, že se k pietě hlásí mladí lidé.

„Připomněl bych tu symbolickou situaci,“ řekl k odchodu Václava Havla Daniel Kroupa. „On zemřel čtvrtou neděli adventní; advent je přeci období očekávání příchodu spasitele. Svatý Jan Křtitel říká: změňte smýšlení, připravujte cestu Páně. Řekl bych, že odchod Václava Havla je takový apel: změňte smýšlení.“

Rychlík zase v Ozvěnách dne zavzpomínal, jak si s Václavem Havlem na narozeninách Dagmar Havlové zazpívali jeho oblíbenou písničku Když jsem já šel tou Putimskou branou.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme