Přátele Václava Havla těší spontánní účast na pietě

V předvečer státního pohřbu, během kterého se i desítky zahraničních státníků rozloučí na Pražském hradě s Václavem Havlem, je v jeho areálu stále přístupný Vladislavský sál. Pro zástupy těch, kdo chtějí vzdát úctu poslednímu prezidentu Československa a prvnímu prezidentu České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí proudí do Vladislavského sálu uctít památku Václava Havla | Zdroj: Reuters

Dnes by prostory, kde je vystavena rakev s ostatky, mohly zůstat otevřené o něco déle než včera, kdy údajně pozdě večer zůstaly desítky lidí před branami.

Filozof, historik a někdejší politik a signatář Charty 77 Daniel Kroupa vyjádřil v Ozvěnách radost nad tím, že připomínek na Václava Havla se lidé účastní spontánně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na své přátelství s Václavem Havlem v Ozvěnách dne zavzpomínali filizov Daniel Kroupa a režisér Břetislav Rychlík

„Že přicházejí lidé sami od sebe, měli ho rádi nejen jako prezidenta, ne jako symbol, ale člověka – to je úžasné. A myslím, že by z toho měl Václav Havel radost.“

Herec a režisér Břetislav Rychlík si položil otázku, zda si národ vezme odkaz Václava Havla k srdci. „To je otázka, na kterou nám odpoví čas.“ Ocenil, že se k pietě hlásí mladí lidé.

„Připomněl bych tu symbolickou situaci,“ řekl k odchodu Václava Havla Daniel Kroupa. „On zemřel čtvrtou neděli adventní; advent je přeci období očekávání příchodu spasitele. Svatý Jan Křtitel říká: změňte smýšlení, připravujte cestu Páně. Řekl bych, že odchod Václava Havla je takový apel: změňte smýšlení.“

Rychlík zase v Ozvěnách dne zavzpomínal, jak si s Václavem Havlem na narozeninách Dagmar Havlové zazpívali jeho oblíbenou písničku Když jsem já šel tou Putimskou branou.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme