Práva duševně nemocných jsou porušována, upozorňuje Národní rada

Na porušování práv duševně nemocných upozorňuje Národní rada osob se zdravotním postižením. Jedná se zejména o nedobrovolnou hospitalizaci těchto lidí nebo o odebírání práv k právním úkonům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Psychiatrická léčebna Bohnice

Národní rada osob se zdravotním postižením proto představí vlastní výzvu pro příslušná ministerstva, jak mohou duševně nemocným bezprostředně pomoci.

"Základní problém je ve způsobu nedobrovolné hospitalizace osob s duševním onemocněním a pak je to nepochybně také o odebírání práv k právním úkonům, to znamená svéprávnosti," říká předseda národní rady Václav Krása.

"To jsou dva základní problémy a my hlavně chceme vyzvat ministry ke konkrétním opatřením, které oni můžou hned udělat tak, aby se situace zlepšila."

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Krása o problémech duševně nemocných

"Ministryně zdravotnictví může například zvýšit v úhradové vyhlášce úhradu za zdravotnické úkony u lidí s duševním onemocněním při jejich léčbě, tím se výrazně může zlepšit situace v této oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Krása o návrzích na zlepšení situace duševně nemocných

"A pak je to také ministryně spravedlnosti, která může svým opatřením zlepšit situaci v odebírání svéprávnosti těmto lidem," uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Přečtěte si také:
Scientologové demonstrovali v Praze proti konferenci psychiatrů
Julínek odvolal ředitele psychiatrické léčebny v Bohnicích
Za moderní formy terapie začali bojovat psychiatři
Psychiatři poukazují na zneužívání svého oboru

Marika Táborská, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme