Pravděpodobnost, že stomatolog nakazí pacienty virem HIV, je podle lékařů mizivá

Pro desítky lidí v Ostravě se stala otázka, zda pacienti mají právo znát zdravotní stav lékaře naléhavá ve chvíli, kdy se dozvěděli, že jejich stomatolog Jan Zháněl trpěl nevyléčitelnou nemocí AIDS. Informace vyšla najevo, když se oběsil na své chatě. Hygienici pacienty vyzvali, aby se nechali otestovat na přítomnost viru HIV v krvi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zubaře | Foto: manželé Stillerovi

V současné době neexistuje žádná vyhláška, která by stanovovala seznam nemocí, které vylučují vykonávání povolání. Nakaženým lékařům tedy nikdo nemůže zakázat vykonávání své praxe. Musejí ale dodržovat přísnější pravidla.

Spolu s hygienickou stanicí by se měli poradit, jak postupovat při vyšetření a ošetření pacientů. Hygienici i zubaři se shodují, že riziko nakažení je minimální.

„Připravuje se vyhláška. Budou tam především psychické poruchy,“ říká prezident České lékařské komory Pavel Chrz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli prezident ČSK Pavel Chrz a Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců

„Na případech, které se týkají HIV a AIDS, se zákonodárci a soudci přiklánějí k ochraně soukromí, právě kvůli relativně velice malé až mizivé možnosti přenosu, v porovnání s obrovským zásahem do soukromí lékaře, pokud by musel každému na potkání říkat, že má HIV,“ říká Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Jestliže se zjistí, že zdravotnický pracovník je nositelem nějakého viru, měl by tuto skutečnost povinně nahlásit hygienické stanici, která provede proškolení pracovníka. Poradí mu, jak má postupovat při vyšetření a ošetření pacientů.

„Virus HIV, který způsobuje velice závažné onemocnění AIDS může v těle člověka být třeba 10 nebo 15 let bez toho, aniž by se projevily jakékoli příznaky onemocnění. To znamená, že ani dotyčný nemusí tušit, že je infikován virem HIV. Může se na to přijít náhodou, může se na to přijít teprve tehdy, jestliže onemocní,“ říká Pavel Chrz.

Podle něj je riziko, že se pacient nakazí od zubaře, mizivé. „Spíše dojde k obrácenému efektu, spíše se může nakazit zdravotnický pracovník od infikovaného pacienta,“ dodává Chrz.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme