Právě dnes uvidíte: "Vítá vás daňově diskriminovaná obec"

Obcím a malým městům se nelíbí, jak se v České republice přerozdělují daně. Vyvěsí proto dnes protestní cedule s nápisem "Vítá vás daňově diskriminovaná obec". Uvidíte je ve víc než tisícovce míst Česka. Radnice jsou nespokojené s tím, že přerozdělování daní v Česku zvýhodňuje největší města, která mají přes sto tisíc obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice | Foto: Alena Palečková

Právník Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák řekl, co protestující chtějí: "Změnu systému financování ze sdílených daní ze státního rozpočtu, abychom dosáhli na evropský průměr rozdílného financování, které by mělo být v režimu dvou a půl násobného rozdílu, respektive zvýhodnění občanů Prahy."

Členové Sdružení místních samospráv v upozornění na nerovnováhu ve vyplácení daňových výnosů do obecních pokladen tvrdí, že velká města dostávají až šestinásobek příspěvku na občana, než v malých obcích.

Doplňuje starosta Lutoniny na Vsetínsku Vítězslav Zicha: "Kdybychom měli šestkrát větší daňové příjmy, samozřejmě by se nám lépe hospodařilo, nemuseli bychom chodit žádat o dotace, naše akce by se lépe realizovaly."

Další protestující obcí jsou Chudenice na Klatovsku. Jejich starosta David Klíma odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Jak ale říká předseda Svazu města a obcí České republiky Jaromír Jech, obce budou protestovat neoprávněně: "O diskriminaci není možné hovořit, protože nedostatek peněz je všude. Dal by se v přepočtu na množství obyvatel vyčíslit dluh, který má Pražan, obyvatel Říčan či Horní Dolní Lhoty. Je to nesouměřitelné v souvislosti s tím, co která obec musí zajišťovat."

Podle ministerstva financí se obce a malá města neumějí shodnout ani mezi sebou. Ministr financí Eduard Janota přitom slibuje: "Půjdeme cestou, která výrazně pomůže nejmenším obcím. Budeme se snažit ve dvou letech - 2010 a 2011 - plně pokrýt náklady v přenesené působnosti, to jsou náklady, které z rozhodnutí státu a zákona musejí obce pro stát konat."

Přečtěte si také:
ČSSD neprosadila snížení spotřební daně z pohonných hmot
Evropská unie se dohodla na snížení DPH u některých služeb
Ministerstvo financí se modelu superhrubé mzdy nevzdává
Senát schválil daňové změny předložené vládou

Jan Dvořák, Lenka Jansová, Roman Verner, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme