Vláda podá demisi, oznámil Sobotka. Nechce, aby Babiš hrál roli mučedníka

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka během tohoto týdne předá prezidentovi demisi vlády. Koaličním stranám má dát prostor rozhodnout, zda uspíšit volby, či pokračovat společně. Řekl ta na úterní tiskové konferenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka. | Zdroj: ČTK

Novinářům řekl, že pokud by Andreje Babiše pouze odvolal z funkce ministra financí, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, na kterou se už připravuje. Babišovo pokračování v čele resortu však považuje za neudržitelné.

„Uvnitř naší vlády vznikl velmi závažný konflikt, který se týká střetu zájmů ministra financí, který je sám podezřelý z daňových úniků. I když za standardní situace by odvolání ministra financí bylo nejjednodušším řešením, tak teď by situaci v naší zemi neprospělo. Ministr financí by hrál roli mučedníka a pokusil by se této situace využít k tomu, aby získal body navíc před volbami do sněmovny," řekl premiér Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda podá demisi, oznámil na tiskové konferenci Sobotka

„Nemohu jako předseda vlády nést nadále odpovědnost za tuto situaci. Na pozici místopředsedy vlády, ministra financí je člověk, jehož minulost je tímto způsobem nevyjasněná a jehož podezření týkající se daňových úniků jsou velmi četná. Proto v tuto chvíli volím jediné rozumné řešení, které existuje, že vláda podá demisi," uvedl premiér Sobotka.

„Jsem připraven podat k rukám pana prezidenta demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení této situace," řekl.

Pokud by se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly na pokračování koalice, je podle něj třeba vyřešit pozici ministra financí. Tu nemůže zastávat Babiš v situaci, kdy je ve střetu zájmů, uvedl Sobotka.

Sobotka nevylučuje možnost vypsání předčasných voleb do sněmovny po demisi své vlády. Na tiskové konferenci ale upozornil, že by se na tom musely shodnout i další strany ve sněmovně, nejen koaliční.

„Koaliční strany mají možnost dohodnout se na obnovení koalice a součástí té dohody musí být také vyřešení pozice ministra financí, aby nadále nedocházelo k tomuto střetu zájmů. Nebo se mohou koaliční strany dohodnout na tom, že budou uspíšeny volby do Poslanecké sněmovny. To ale samozřejmě nemůže udělat jenom samotná koalice, musely by se na tom dohodnout i další strany, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka.

Poslanecká sněmovna se může usnést na svém rozpuštění, je k tomu třeba třípětinová ústavní většina. Rozpuštění sněmovny je nutný krok pro vypsání předčasných voleb.

Sobotka se zachoval jako zbabělec, tvrdí Babiš. ANO za svým šéfem stojí

Pro Andreje Babiše z ANO je rozhodnutí o demisi vlády překvapením. Nejlepším řešením by podle něj bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. "Zachoval se jak zbabělec. Měl mě odvolat, pokud je přesvědčen o svých nesmyslech, nebo to akceptovat. Neřekl ani jeden argument," komentoval v úterý rozhodnutí Sobotky Babiš.

Přehrát Speciál

Speciál Českého rozhlasu Plus a Radiožurnál k demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

"Je to nepochopitelný krok, který poškozuje celou vládu. Pan premiér poškodil veškerou práci ministrů, ta vláda byla úspěšná, měli jsme výsledky, měli jsme v plánu čerpat z evropských fondů, navyšovat platy bezpečnostním sborům, kulturním pracovníkům, v sociálních službách. Všechno ničí, poškozuje pověst vlády dlouhodobě. Ty jeho nesmysly, že jsem něco nevysvětlil, zásadně odmítám. On ani nepočkal na pátek, kdy jsem se jasně vyjádřil dopisem," řekl Babiš v úterý Radiožurnálu.

„Nevím, z jakého důvodu premiér rozhoduje, že dává rezignaci vlády. Vláda mohla fungovat dál," uvedl ministr životního prostředí a místopředseda ANO při příchodu na jednání vedení ANO. Kabinet byl podle něho stabilní.

Na tiskové konferenci po jednání novinářům řekl, že Sobotkovo rozhodnutí považuje za nezodpovědné, protože ohrozí stabilitu země a mohlo by poškodit její pověst u investorů. Kabinet podle něj fungoval i přes spory mezi Sobotkou a Babišem. „To, že tam byly nějaké konflikty, to by nikdy nemělo být záminkou pro demisi vlády," řekl Brabec.

Sobotkovu prohlášení nerozumí ani první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, podle něho je výrazem "určité křeče v sociální demokracii". Záležitosti kolem pochyb o podnikání předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše pokládá Faltýnek za účelovou kampaň s cílem, aby hnutí nebylo v politice.

Hana Mazancová, kno, ak, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme