Zeman znevažuje ústavu, kritizuje prezidenta třetina senátorů. Jsou připraveni konat

  • Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude podávat demisi
  • Sobotka místo toho z vlády odvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO)
  • Podle Babiše jsou premiérovy důvody směšné. Jedná se prý o kampaň proti němu
  • Se Sobotkou souhlasí další koaliční partner Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL
  • Zeman se ministrovým odvoláním bude zabývat až po svém návratu z Číny 18. května
  • Část senátorů kritizuje Zemana za znevažování ústavy, jsou připraveni zasáhnout

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Třetina senátorů kritizuje prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize. V pátečním prohlášení sdělili, že jsou připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Prohlášení podepsalo 27 senátorů. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi. Celkem je senátorů 81.

Premiér v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí. Názor změnil s vysvětlením, že prezident si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. I ten ale Hrad zpochybňuje.

„Většina ústavních právníků se vyjadřuje v tom smyslu, že padá celá vláda. Je to totiž premiér, kdo členy navrhuje, kdo je veřejností žádán veřejností, aby řešil problémy členů vlády," uvedl Sobotka proč nedává smysl, aby odešel pouze on.

Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Text pokračuje pod online reportáží.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se prezident s návrhem seznámí až v pondělí. Rozhodnout by o něm měl ale nejdříve po svém návratu z cesty do Číny, odkud by měl přiletět 18. května.

„Dohledal jsem korespondenci, která byla na úřadu vlády vedena v roce 2013, není to nic tajného, je v archivech. Jsou tam dva dopisy. Jeden, který poslal Petr Nečas s rezignací a pak je druhý – kde Zeman přijal demisi vlády. V té odpovědi není „přijímám demisi předsedy", ale „přijímám demisi vlády" – to je důkaz ústavní praxe v minulých letech. Problém je v mé nejistotě, kdybych podal demisi, ničeho bych nedosáhl," dodal Sobotka.

Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na Zemanovi. Sám nevidí důvod k odchodu z vlády. Sobotkovy argumenty jsou podle něj směšné. „ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala," uvedl.

„Chtěl bych slíbit, že neustoupím, jde o charakter naší republiky, zdaleka ne jen o jednu krizi," poděkoval Sobotka za podporu na sociálních sítích. Na dalším postupu ve vládní krizi se dohodlo užší vedení ČSSD se na ranním jednání v pražském Lidovém domě. 

Předsedy vlády se ihned zastal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ocenil, že Sobotka pochopil, že demise byla chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého Babiše může počítat s podporou TOP 09, uvedl.

Podle Kalouska TOP 09 nechá vládu dovládnout, aby se hlavní postavou hry nestal prezident Zeman. Opravit Chybu je podle něj postoj normálního muže. „Pan premiér pochopil, že předání moci do rukou prezidenta byla tragická chyba, začíná se tedy nyní řešit problém tam, kde skutečně je."

Podle prezidentova mluvčího Ovčáčka mění premiér názory takřka každou hodinu. Hrad proto podle něj raději počká, zda si své rozhodnutí nerozmyslí. „To, co říká ráno, neplatí večer. Vyčkáme, zda skutečně platí tento postup. Budeme velmi trpělivě čekat, zda si svůj názor nerozmyslí, protože v neděli může klidně udělat další tiskovou konferenci."

„Pan prezident se zeptá Andreje Babiše, zda se chce stát mučedníkem. Prezident jasně vyjádřil, že považuje za nepřijatelné, aby Česká republika byla předmětem sporu dvou politiků, kteří se nenávidí," dodal. Prezident už dříve prohlásil, že pokud by premiér chtěl Babiše odvolat, musí se s ním nejprve sejít a v rámci koaliční smlouvy to s ním prokonzultovat. 

Jan Řápek, Petra Holinková, ČTK, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme