Pravicová opozice ve sněmovně zablokovala hlasování o EET

Elektronická evidence tržeb (EET) se zatím ve sněmovně odkládá. Pravice zablokovala závěrečné schvalování. Poslanci TOP 09 a ODS s podporou hnutí Úsvit-národní koalice zabránili schválení programu jednání. Postup pravice ostře kritizovalo především vládní ANO. Zavedení EET podle TOP 09 a ODS poškodí především malé živnostníky. Vláda chce ale omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Opoziční poslanci využili možnosti, které jim dává jednací řád. Postupně se proto střídali v návrzích na zařazení jiných bodů listopadové schůze. Jednací řád sněmovny neumožnil koalici jejich postup zastavit.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek například uvedl návrh na zařazení smlouvy mezi Českou republikou a Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. K němu navíc přidal exkurz do historie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravicová opozice ve sněmovně zablokovala hlasování o elektronické evidenci tržeb. Vládní hnutí ANO to zkritizovalo. Více Věra Masopustová

„Byl jsem členem vlády, která Kosovo uznala. Přesto jsem v té vládě hlasoval proti uznání Kosova, neboť jsem to nepokládal za úplně fér vůči zemi, se kterou máme dlouholeté přátelské vztahy, to je Srbsko, jednak jsem to nepokládal ani za fér vzhledem k evropským tradicím, protože to místo je prolité krví křesťanských rytířů, kteří to území po staletí bránili,“ popsal dnes Kalousek.

Šéfové poslaneckých klubů a další poslanci s přednostním právem na vystoupení mají na projev k dispozici neomezený čas, ostatní zákonodárci pět minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronické evidenci tržeb diskutovali místopředseda ODS Martin Novotný a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

ODS má v záloze ještě další formu obstrukce, připravila argumentaci proti elektronické evidenci tržeb. Oslovila podnikatele, aby jí napsali, jak jim tento systém zkomplikuje život. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura potvrdil, že přišly stovky dopisů, které budou zákonodárci při dalších pokusech o závěrečné projednání návrhu ve sněmovně předčítat.

Pravicová opozice elektronickou evidenci tržeb dlouhodobě kritizuje. Její zavedení podle ní výběr daní nezlepší a pro podnikatele bude znamenat jen problémy.

„Elektronická evidence tržeb je věc, která v jediné zemi nezkvalitní podnikatelské prostředí, naopak ohrozí řadu živnostníků a drobných podnikatelů. Zkomplikuje lidem život a ve svém důsledků stojí spoustu peněz,“ shrnul předseda ODS Petr Fiala.

EET má začít fungovat od poloviny 2016

Elektronická evidence tržeb má začít fungovat od poloviny příštího roku. Vláda tak chce zlepšit výběr daní a omezit šedou ekonomiku.

„Opozice zvolila tuto obstrukci, protože podle našeho názoru nemá odborné argumenty, které by položila na stůl. My máme stovky výzev od našich podnikatelů, kteří chtějí, aby naše vláda stejná pravidla pro všechny a aby se Česká republika vrátila zpět do Evropy. V Evropě je normální platit daně, ale my jsme si bohužel zvykli na to, že někteří daně neplatí, a přesto využívají výhod systému státu,“ podotkl šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Obstrukce využívané opozicí kritizoval předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Andrej Babiš, Poslanecká sněmovna | Foto: Filip Jandourek

„Nás to samozřejmě mrzí. Je vidět, že jednací řád naší sněmovny neumožňuje řádně projednávat zákony, které koaliční vláda chce prosadit a které jsou potřebné pro všechny,“ reagoval na postup opozice Babiš.

Na projednání elektronické evidence tržeb si dnes poslanci vyhradili čas od 9 do 14 hodin. Obstrukce trvaly přes 4,5 hodiny, k ničemu jinému se tak sněmovna už nedostala.

Hnutí ANO bude prosazovat, aby byl zákon o elektronické evidenci tržeb schválen ještě před závěrečným čtením rozpočtu pro příští rok. Na mimořádné schůzi, kde žádné změny v programu povolené nejsou, ho chtějí projednat 11. prosince.

Elektronická evidence tržeb v Evropě | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme