Pravicové strany se sdruží do Demokratického bloku. Fiala nebude kandidovat na předsedu sněmovny

Strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do Demokratického bloku k ustavení sněmovny. Nebudou volit Vondráčka, požadují dvě místa ve vedení sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala se nebude ucházet o funkci předsedy sněmovny. Požaduje to za bezpředmětné, když jeho protikandidáta Vondráčka podpoří ANO, SPD, KSČM a Piráti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: DAVID W CERNY | Zdroj: Reuters

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i zástupci ČSSD a Pirátů. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický klub má ve dvousetčlenné sněmovně 48 mandátů.

Poslanci ustavili 19člennou volební komisi. Každý klub má svého zástupce, ANO jich má osm

Číst článek

Fiala, který chtěl kandidovat do čela sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný vzhledem k tomu, že KSČM, SPD, ale i Piráti se rozhodli vydat post šéfa komory hnutí ANO.

„Já nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito subjekty. Nikdy jsem svou kandidaturu nechápal jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie," vysvětlil Fiala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Fialův krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše.

Babiš sestavuje menšinovou vládu, Zeman už deklaroval, že ho případně pověří i dalším pokusem o sestavení kabinetu a nepřipustí předčasné volby, což by mohlo znamenat dlouhodobé fungování vlády bez důvěry.

Fiala ANO vyčetl, že při jednáních s ostatními stranami postupuje netransparentně a jeho postup je matoucí. „Aby se čelilo mlžení, zákulisním intrikám, domluvily se tyto čtyři strany ke společnému postupu a zároveň vyzvou ANO ke společnému jednání."

Strany se do Demokratického bloku sdružily pro účely voleb na ustavující a následných schůzích sněmovny. Jejich kluby se zavázaly postupovat jednotně a předložit společné kandidátky pro výbory na základě poměrného zastoupení.

Kluby mají zájem o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavně právním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Dohoda je zatím pouze na pozicích, které bude blok požadovat, na jednání o jejich personálním obsazení zatím nedošlo.

Piráti trvají na podpoře Vondráčka

Cestovní ruch pod kulturu, církve pod finance, představil Babiš škatulata na ministerstvech

Číst článek

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše byla účast v bloku podmíněna odmítnutím Radka Vondráčka. Piráti si přitom podporu Vondráčkovi odhlasovali. Opoziční síly se tak podle Bartoše tříští.

Na tiskové konferenci uvedl, že Piráti chtěli proti menšinovému kabinetu prosadit dohodu o obsazení všech sněmovních výborů opozicí, což byl podle něj "ostřejší" návrh. Demokratický blok se podle Bartoše inspiroval návrhy Pirátů, ale nemá dost hlasů.

„Na tomto postoji se nic nezměnilo. Chceme zprůchodnit Poslaneckou sněmovnu. Tlačení Pirátů do skupiny přátel Andreje Babiše nebo naopak pana Kalouska a Fialy je spíše manipulace. Takováto formace v tuto chvíli nemá potřebné hlasy pro obsazování sněmovny a toto sdružení se může stát prázdným gestem,“ řekl Bartoš.

K Demokratickému bloku se nepřidají ani sociální demokraté. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec napsal, že tuto nabídku "ČSSD s díky odmítne". Podle místopředsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka bude sociální demokracie ve Sněmovně postupovat samostatně. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme