Pravidla moštárny

Existují diváci, kteří si vybírají film podle jména režiséra. Lasse Hallström, který je pod filmem Pravidla moštárny podepsán, je příslibem docela dobré zábavy. Další naděje skýtá to, že scénář vznikl podle stejnojmenného románu spisovatele Johna Irvinga. Přestože podle Irvingových knih (Svět podle Garpa a Hotel New Hampshire) byly natočeny již dva filmy, poprvé se spisovatel sám podílel na scénáři. Za adaptaci románu dokonce získal Oscara.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irving a Hallmström mají leccos společného - oba vyhledávají témata atypických rodin, prvních lásek a sexuálních probuzení. Stačí vzpomenout třeba na Hallströmův film Co žere Gilberta Grapea z roku 1993, kde si bok po boku zahráli tehdy ještě ne zcela hvězdní Leonardo di Caprio a Johny Depp.

Základ pro mnoho absurdních situací obsahují i Pravidla moštárny. Hlavní hrdinou je sirotek Homer Wells ( "sympaťák" Tobey Maguire), vyrůstající v laskavém prostředí sirotčince ztraceného v zapadlém koutě státu Maine ve čtyřicátých letech.. Sirotčinec je na první pohled hrůzyplná budova ve viktoriánském stylu, leč z Dickensova Davida Copperfielda se tu jen předčítá večer před spaním. Sirotčinci vládne doktor Larch se srdcem překypujícím láskou ke všem sirotkům a dívkám v maléru. Těm pomáhá ilegálními, ale bezpečnými potraty. Michal Caine si dokonale vychutnal roli lékaře, mezi jehož drobné slabosti patří všeobjímající láska a vdechování éteru. Cainův výkon ve vedlejší roli nevyšel naprázdno ani při letošním udílení Oscarů.

Nejvíce ze všech opuštěných dětí ovšem Larch miluje "své životní dílo" - několikrát vráceného sirotka Homera Wellse. Příběh líným tempem plyne vpřed, nazírán Homerovýma očima. Doktor Larch vyučí Homera v porodnictví, gynekologii i pediatrii a doufá, že nadaný žák jednou zaujme jeho místo. Jenže Homera láká nejistý svět venku a Candy s tváří Marylin Monroe, která si nechá u doktora Larche udělat potrat. A tak Homer následuje Candy a jejího milence Wallyho na farmu na zpracování jablek.

Nad kádí moštu se pak řeší základní lidské problémy, jako je právo na vlastní rozhodnutí, odpovědnost za vlastní činy a komplikované milostné vztahy. Po zdlouhavých peripetiích každý nachází to své správné místo na světě. Kamera tak může zabírat bezelstné dětské tváře v čele se sladkým Kieranem Culkinem, bratrem známého "Kevina" Macaulayho.

Jímavé scény ilustruje líbezná hudba, která spolehlivě zesílí, pokud zrovna hrdina pronese nějaký vtip. Leckterému divákovi se chtě nechtě vybaví příběh Dobrého Willa Huntinga, v němž daň Hollywoodu odvedl jiný evropský režisér Gus van Sant.

Také v Pravidlech moštárny ze směsice smíchu, slz a emocí nakonec spolehlivě vítězí právě slzy. Trpká Irvingova groteska dostává sladkobolný nátěr s nezbytným happyendem. Škoda jen, že jí tenhle kabát pomáhal ušít sám Irving.

Kateřina Kolářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme