Pravidla přímé volby prezidenta jsou blamáží, míní politologové

Legislativní úprava přímé volby prezidenta republiky je špatná, míní politologové. A mezitím se její přípravy nečekaně komplikují. Někteří renomovaní právníci zpochybňují postup ministerstva vnitra, kteří do boje o Pražský Hrad propustili pouze osm kandidátů a mezi vyřazenými se tak ocitli i Vladimír Dlouhý, Tomio Okamura a Jana Bobošíková.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Hradčany z produkčních zahrad Pražského hradu

Pohled na Hradčany z produkčních zahrad Pražského hradu | Foto: Petra Sklenářová

Přímé volbě prezidenta hrozí blamáž, domnívá se politolog a ředitel New Yorské univerzity v Praze Jiří Pehe. „Zpackat takovýto zákon, na který se upírají oči celé veřejnosti i zahraničí, to už je něco, co překračuje veškeré meze v české politice.“

„Velmi se obávám, že prezidentská volba dopadne kvůli tomuto ne příliš dobře připravenému zákonu tak, že se bude o týdny a měsíce odkládat,“ míní Pehe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji kolem vyloučení tří kandidátů z přímé volby prezidenta mluvili politologové Jiří Pehe a Bohumil Doležal

„V zákonu je jeden věcný problém, že podpora účastníků petice je do značné míry virtuální,“ zase zdůraznil politolog Bohumil Doležal. „A to, co se ověřuje, je jen to, zda lidé, jejichž jména tam jsou, skutečně existují. A ti, kteří jména sebrali, vlastně nemají možnost si to ověřit sami.“

Připomněl, že zákon byl normálně přijat, volba podle něho probíhá a pokud se vyřazení kandidáti obrátí na Nejvyšší správní soud, tak se bude zkoumat, zda vše proběhlo v souladu se zákonem.“ Nevidím důvody, že neproběhlo.“

Jiří Pehe se zamyslel nad prezidentskou funkcí Václava Havla | Foto: Šárka Ševčíková

„Problém, o kterém by se mělo mluvit, je vůbec to, zda bylo v pořádku dělat přímou volbu, přesněji řečeno, jestli je to lepší řešení než volba prezidenta parlamentem,“ uvedl Doležal.

Vzorec pro škrtání hlasů v peticích kandidátů budí pochyby, zřejmě rozhodne až soud

Číst článek

Na návrat k nepřímé volbě ale není podle Peheho čas a nenašla by se ani ústavní shoda ve sněmovně a Senátu. Napadení u Nejvyššího správního soudu bude podle něho nahrávat i těm, kdo budou chtít dát celý zákon k Ústavnímu soudu.

„Obávám se, že může dojít ke zrušení částí zákona. Bude to znamenat buď přijímání nového zákona, nebo opravu parlamentem. A to může celou volbu posunout třeba o rok,“ konstatoval Pehe.

Hostem Martina Veselovského byl politolog a komentátor Lidových novin Bohumil Doležal | Foto: Matěj Pálka

„Přímá volba, jak se ukazuje, nepřináší to, co si od ní mnozí slibovali,“ zalitoval Doležal. Případné rozhodnutí Ústavního soudu ale podle něho nebude možné uplatňovat zpětně, pokud by mezitím byl nový prezident už zvolen.

Podle Peheho budou z nastalé situace těžit dosud favorizovaní kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman. Pokud by postoupili oba do druhého kola, pak bude záležet na celé řadě faktorů, například, zda se levice sjednotí na Zemanovi a zda ho otevřeně podpoří komunistická strana.

Doležal se zas domnívá, že příznivci Bobošíkové, Okamury a Dlouhého se teď jasně přikloní na stranu Zemana.

Ministerstvo vnitra vyřadilo z prezidentské volby Bobošíkovou, Okamuru a Dlouhého

Číst článek

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme