Pravidla pro distribuci alkoholu jsou skoro rok po metanolové aféře mnohem přísnější

V září to bude rok, co se v Česku objevil metanol v neokolkovaných lahvích. Kvůli němu zemřely čtyři desítky lidí a dalších 130 lidí zaplatilo svým zdravím. Kontroly lihovin se od té doby značně zpřísnily. Přibyla také další ochranná opatření, například kauce pro prodejce, jejíž výše se odvíjí podle počtu odebraných kolků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři denně kontrolují prodejny alkoholu

Inspektoři denně kontrolují prodejny alkoholu | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Pravidla pro distribuci alkoholu se od dob metanolové aféry podstatně zpřísnila. „Hned v průběhu prohibice i následně po ní probíhaly tisíce kontrol ze strany nejrůznějších kontrolních orgánů. Došlo k výraznému omezení distribučních možností výrobců černého alkoholu,“ říká prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.

Poslanci v souvislosti s metanolovou aférou schválili před necelým týdnem první zákony, které teď míří do Senátu. Alkohol už se nebude moci prodávat v šesti litrových baleních a lahve budou moci být pouze třílitrové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík

„To velké balení bývá nazýváno spotřebitelské. Ale pro spotřebitele není ze zdravotního hlediska vůbec žádoucí, aby si takové balení kupoval. Kanystr je navíc velmi jednoduché pořídit, stočit, převézt a potom následně využít jako zdroj při prodeji pančovaného alkoholu,“ vysvětluje Pavlík a pokračuje:

„Na 40procentní lihovině v šestilitrovém kanystru má celní páska hodnotu téměř 700 korun. Takže je jasné, že podvodníci, kteří takovéto výrobky uváděli do oběhu, si dali pozor, aby ten kolek nedobře přilepili a mohli ho pak z kanystru snadno odlepit a použít znovu.“

Přísnější budou také podmínky pro prodejce, kteří budou muset skládat kauci. Částka se bude odvíjet od předpokládaného množství odebraných kolků v jednom roce.

První obžalovaní v metanolové aféře stanou před soudem. Do oběhu dali toxickou vodku

Číst článek

„Kauce je stanovena na základě počtu odebraných kolků. Výrobce, který odebere do 25 tisíc kolků za rok, měl by složit kauci 500 tisíc korun. Pokud je to více, tak zaplatí pět milionů korun,“ popisuje Pavlík.

Názor, že by částka mohla být pro malé prodejce likvidační, odmítá. „Otázka kaucí je spíš názorový střet. Bývalé vedení ministerstva financí mělo názor, že by mohli být poškozeni malí výrobci. Ale my jako odborná veřejnost jsme přesvědčeni, že malý poctivý výrobce nemůže být kaucí dotčen,“ tvrdí Pavlík a dodává:

„Protože případná bankovní záruka stojí zhruba pět tisíc korun měsíčně. My jako výrobci jsme toho názoru, že je velké množství malých výrobců, kteří byli příčinou metanolové aféry a byli propleteni do složitého systému několika desítek společností. To by právě plošná kauce měla řešit.“

Pochybných prodejců ubylo

Přísnější jsou také kontroly a odebírání vzorků u prodejců, které provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

„Je to víc, než to bylo ještě před aférou. Intenzita z loňského září se samozřejmě nedala dlouhodobě udržet, nyní je přibližně na čtvrtině stavu v době vrcholící metanolové aféry. Lihoviny jsou kontrolovány při každé kontrole v maloobchodě a jsou pořádány i speciální akce,“ informuje Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly laboratoří a certifikace SZPI, a pokračuje:

„Nemá moc smysl kontrolovat původ lihovin v supermarketech, které prodávají lihoviny prostřednictvím svých distribučních center, tam není moc důvod se něčeho obávat. Především malé prodejny typu stánky, večerky jsou v našem hledáčku prvořadé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách prodejců alkoholu mluvil na Radiožurnálu Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly laboratoří a certifikace SZPI

Dobrou zprávou je, že na prodejce, kteří nabízejí lihoviny pochybného původu, narážejí inspektoři mnohem méně často než v minulosti.

„Výrazně jich ubylo. U menších obchodníků se stále najdou nějaké nedokonalosti, ale je jich mnohem méně. A co je překvapením, že poslední lihoviny, které byly opravdu nebezpečné, jsme objevili naposledy v únoru. Od té doby jsme žádný záchyt neměli,“ konstatuje Pokora.

Přesto by ale podle něj lidé měli být vždy ve střehu. „Základní obezřetnost je naprosto na místě kdykoli. Pokud vám někdo na benzinové pumpě nabídne pět lahví tuzemského rumu za sto korun jednu, tak si buďte jistí, že to není z potravinářského lihu. To riziko nikdy není nulové a v tomto stát nemůže pomoci,“ dodává Jindřich Pokora.

Pavla Firbacherová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme