Pravidla pro odposlechy mají být přísnější

Pravidla pro nasazování policejních odposlechů mají být přísnější. Počítá s tím návrh novely příslušné normy předložený ministerstvem spravedlnosti, který schválila vláda. Opozice už dala před časem najevo, že nemá k předloze vážnější výhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Lidé, kterým policie odposlouchávala telefony a nepřistihla je při žádné nekalosti, by měli napříště právo se o monitoringu svých hovorů a textových zpráv zpětně dozvědět. A navíc by mohli požádat soud o finanční odškodnění.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dodává, s čím ještě návrh počítá. "Má zavést kontrolu pro povolování odposlechů, zpřísňujeme podmínky pro soudce, který povoluje odposlech, musí jasně odůvodnit příkaz, kterým povolil odposlech," uvedl Pospíšil.

Vláda se inspirovala v Německu, kde mají podobnou právní úprava. I v Česku by platilo, že lidem napojeným na organizovaný zločin, nebo těm, kteří jsou podezřelí ze spolupachatelství, by se informace o monitorování neposkytovaly.

Opozice nemá k předloze zásadní výhrady. Varuje jen před tím, aby policii, žalobcům a soudcům nezkomplikovala práci při odhalování zločinců.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme