Pravidla pro zabijačky se nejspíš zmírní. Výslužku mohou nově dostat sousedé i známí

Vláda chce zmírnit pravidla pro zabijačky. Výslužku si nově budou moct odnést příbuzní chovatele i jeho sousedé a přátelé. Zkrátí se také ohlašovací povinnost u domácí porážky z týdne na tři dny. Informaci přinesla Mladá fronta Dnes. Změny jsou součástí novely veterinárního zákona, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Nová pravidla by mohla začít platit od začátku příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská zabíjačka na Regionu | Foto: Jaroslava Indrová

Maso a orgány ze skotu se budou muset nadále spotřebovat jen v domácnosti chovatele. V případě jiných zvířat si ale výslužku budou moct nově odnést osoby blízké, tedy příbuzní, známí i sousedé.

„Blízké osoby si obvykle odnášejí ze zabíjačky výslužku. Dosavadní zákon to oficiálně neumožňoval. Toto znění paragrafů ale bylo zbytečně přísné, proto jsme ho upravili tak, aby odpovídalo zvyklostem našeho venkova, které nikomu neubližují a patří k naší tradici,“ popsal před časem ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Tři kusy skotu mladší 6 let

Zvýší se také věk pro domácí porážky skotu z 24 na 72 měsíců. Možnost doma porážet maximálně dvouletý skot byla zavedena jako preventivní opatření při epidemii BSE, takzvané nemoci šílených krav.

„Tato choroba se ale u nás již dlouho neobjevila, proto Evropská komise zařadila Českou republiku mezi země, které mohou zavést mírnější pravidla,“ uvádějí stránky resortu zemědělství.

Na jednom hospodářství ale budou moct porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety ročně. Domácí porážku skotu a jelenovitých bude nově stačit ohlásit tři dny dopředu. Chovatel přitom nyní musí nejprve požádat o povolení porážky a poté ji ještě ohlásit sedm dní předem.

Dál bude platit pravidlo, že zvíře musí být nejprve poraženo na jatkách a až pak zpracováno na veřejnosti. Pokud se ale zvíře zraní nebo trpí, bude moct zemědělec nově provést nucenou porážku i mimo jatka.

Aby novela veterinárního zákona začala platit, musí ji podpořit poslanci a senátoři. Poté ji dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme