Právníci nemocnice Na Homolce pracují s rodinou jejího ředitele

Výběrové řízení pro nemocnici Na Homolce za téměř půl miliardy korun organizuje firma napojená na podnikání rodiny ředitele nemocnice. Jde o advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS. Český rozhlas se pokoušel zjistit, na základě jakého výběrového řízení a za kolik tato kancelář zastupuje nemocnici Na Homolce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS hledá pro nemocnici Na Homolce ve výběrovém řízení firmu, která by dodávala po dobu pěti let nemocnici všechny IT služby. Radiožurnál zjistil, že tato advokátní kancelář má k řediteli nemocnice Vladimíru Dbalému blízko i mimo aktivity zdravotnického zařízení.

Ředitel totiž vlastnil firmu D+D Consult, za kterou dnes jedná jeho otec. Jako vlastníka firmy jsme našli společnost Denton Estates, která sídlí v americkém daňovém ráji ve státě Delaware, kde majitelům zaručují značnou dávku anonymity. Stejná americká firma je podle obchodního rejstříku také vlastníkem společnosti Acol, za kterou jednají advokáti z ŠACHTA & PARTNERS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro nemocnici Na Homolce pracuje firma propojená se soukromým podnikáním rodiny ředitele. Podrobnosti v Ranním Radiožurnálu od Petra Sehnoutky.

„Jestliže například existuje jakási garážová firma, která vlastní společnosti, kdy jednou jedná rodina ředitele nemocnice a druhou jedná právní kancelář, která pro nemocnici připravuje výběrové řízení za půl miliardy, tak tady podle našeho názoru je ten střet zájmu naplněn přímo,“ vysvětluje Radim Bureš z Transparency International.

V. Dbalý: Nebudu se k tomu vyjadřovat

Když se Radiožurnál na toto spojení zeptal ředitele nemocnice, ten - stejně jako mluvčí nemocnice - začal schůzku ukončovat. „Dobře já se na to podívám a pokud budete mít nějaké další dotazy k tomu, tak na to odpovím, ale písemně. Já se můžu vyjádřit, ale nemusím se vyjádřit. Já se k tomu vyjadřovat nebudu,“ uvedl.

Na upozornění Radiožurnálu, že by se vyjádřit měl, protože je ředitelem nemocnice, uvedl: „Já v té firmě nejsem zaměstnán, nemám s ní nic společného, opustil jsem ji a nejsem informován o žádných těchto aktivitách.“

Podobně ale nedostal Radiožurnál odpověď ani na otázku, na základě jakého výběrového řízení a za kolik pracuje pro nemocnici advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS. „Podívejte se, znovu opakuji a už se budeme muset rozejít, obraťte se s těmito dotazy na AK Šachta,“ uvedl ředitel.

Do dnešního dne nemocnice nedokázala odpovědět. Přitom advokát této kanceláře sedí jen několik kroků vedle ředitele. Odpověď jsme hledali i v sídle firmy ŠACHTA & PARTNERS. Bez úspěchu.

Právník David Michal, který je uvedený jako jednající za kancelář v tomto tendru, nereagoval ani na emailové dotazy, ani na konkrétní písemné otázky, které mu Český rozhlas zanechal v sídle firmy.

Právní kancelář pracuje i pro obchodní partnery nemocnice

Jak zjistil Český rozhlas advokátní kancelář ŠACHTA & PARTNERS zastupuje také firmy, které jsou obchodními partnery nemocnice.

Společnost Alseda Medical vlastněná kyperskou firmou provozuje v nemocnici Na Homolce zdravotnické sklady. Od loňského roku si je pronajímá od nemocnice Na Homolce.

Zároveň má tato firma několik smluv s dceřinou společností nemocnice, firmou Holte Medical. Předsedou její dozorčí rady je právník David Michal z advokátní kanceláře ŠACHTA & PARTNERS, který zastupuje i nemocnici.

David Michal také sedí v dozorčí radě dceřiné firmy nemocnice Homolka Premium Care. Podle Radima Bureše z Transparency International jde o střet zájmu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Právní kancelář nemocnice Na Homolce pracuje i pro obchodní partnery nemocnice. Petr Sehnoutka zjišťoval podrobnosti pro Dopolední Radiožurnál.

„Rozhodně jde říct, že to prostě není v pořádku eticky. Je prostě otázka, zda takovéhle propojení vede k tomu, že vedení nemocnice na homolce se chová jako řádný hospodář.“

Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý ale ani v tomto spojení nic divného nevidí. „Přece nezkoumám, kdo je s kým propojený. Já spolupracuji s nějakou právní kanceláří. Ta pro mě poskytuje velmi dobré a kvalitní služby, já jsem s ní spokojen a nezkoumám personální propojení kohokoli s kýmkoli. To není mým úkolem,“ řekl Radiožurnálu.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme