Právníci nesouhlasí se zavedením 'svlékacích' skenerů na letištích

Páteční neúspěšný pokus o teroristický útok Nigerijce Umara Faruka Abdula Mutallaba mění bezpečnostní opatření na letištích. O zpřísnění uvažují Spojené státy, britská vláda už rozhodla, že chce co nejrychleji na letištích instalovat takzvané tělesné skenery.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha - odletová hala (ilustrační foto)

Letiště Praha - odletová hala (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Ostatní evropské země ale s takzvanými svlékacími skenery váhají. Moderní skenery totiž nahlédnou důkladně pod oděv pasažéra a tělo zobrazí detailně v trojrozměrné podobě. To je podle názoru některých právníků nepřípustný průlom práv na ochranu soukromí.

"Ochrana soukromí může být chápána jako relativní - jsou-li ohrožené důležité a vážné zájmy společnosti, je možno z ní slevit. Strach je ale největší nepřítel svobody," řekl Rádiu Česko ochránce lidských práv Otakar Motejl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli hrozbě teroristických útoků chtějí některé země instalovat na letištích tělesné skenery. Jde o nepřípustný průlom práv na ochranu soukromí? Na Rádiu Česko odpovídal ombudsman Otakar Motejl.

"Jakmile se ve společnosti vytvoří všeobecný pojem obavy a strachu, hrozí, že žádná rozumná sféra nebude ušetřena často nesmyslným a nezpůsobným opatřením," uvedl. Dodal však, že ochrana lidských životů je samozřejmě přednější než prohlídka, která na krátkou dobu odhalí nahé tělo.

Odpůrci skenerů, mezi kterými je i řada poslanců Evropského parlamentu, se obávají jejich zneužití. "Mohly by být zneužity nejrůznějším způsobem. Od žertovných po různé bulvární a senzační," přiblížil Motejl.

Martin Křížek, Dana Votýpková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme