Právníci takzvaných stromkařů kritizují policii a justici za liknavost

Už dva roky se vleče případ několika set cizinců, kteří pracovali ve státních lesích a za svoji práci nedostali řádně zaplaceno. Policie v takzvané kauze stromkaři zatím nikoho neobvinila a podezřelé zprostředkovatelské firmy se vyhýbají kontrolám z inspektorátu práce. Zástupci poškozených ostře kritizují českou justici a policii za nezájem a liknavost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled ze Stohu na Kozí hřbet

Pohled ze Stohu na Kozí hřbet | Foto: Standa Soukup

Právníci Vietnamců, Rumunů a Slováků tvrdí, že se jednalo o obchodování s lidmi, tuto kvalifikaci ale policie nepřijala. Na podnět rumunské ambasády už se začali případem zabývat inspektoři práce, nepodařilo se jim ale získat od podezřelých firem příslušné dokumenty nebo je nedokázali zkontaktovat.

Minhg Van Tuan neuměl před dvěma lety česky ani slovo a ani dnes to není o moc lepší, což se ukázalo jako problém. Sice získal práci, dostával za ni ale jen pár kilogramů rýže a sem tam slepici. Bez zaplacení po pár měsících skončil.

Tuanovi pomáhají nevládní organizace. Podaly trestní oznámení a kvůli počtu poškozených mluví o nejrozsáhlejší kauze vykořisťování dělníků v historii Česka. Jejich zájmy hájí i student Do Duy Hoang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana sleduje kauzu takzvaných stromkařů

„Policie ještě ani v jednom případě nezahájila trestní řízení a jak to vypadá, tak ten případ bude rozkouskován a nakonec všechny tyto části budou odloženy, takže bohužel nejsem spokojen,“ říká.

Policie případ stále šetří a samotné firmy, které dělníky zaměstnávaly, vyšetřování netrápí. Jednatel David Mrkos, bývalý policista z hospodářské kriminálky, už dříve Radiožurnálu řekl, že obvinění odmítá.

„Nejsme firma, která by ve velkém ožebračovala lidi. Nejsme v žádném případě firma, která by obchodovala s lidmi, protože tam se jedná o úplně něco jiného, trestní čin obchodování s lidmi. Lidé u nás dostávají normálně odměnu podle vykonané práce. Já v tom nevidím nic nezákonného,“ vysvětlil.

KRNAP teď práci dělníků víc kontroluje

Skutečnost si chtěli ověřit kontroloři z inspektorátu práce, ale neuspěli. Firmě prý někdo ukradl dokumenty a dokazuje to protokol o vyšetřování. S tím nejde podle šéfa inspektorátu práce Rudolfa Hahnera nic dělat:

„Možná jestli to někdo učinil účelově, tak nevylučuji, že i policie je tím, komu nebyly poskytnuty přesné informace. Ale teď v tomto okamžiku je to moje spekulace. Já opravdu nemohu tvrdit, že to někdo vyvolal účelově.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahner v Ranním interview Radiožurnálu

Správa Krkonošského národního parku se naopak dozvěděla, že dělníci sázeli stromky a zaplaceno nedostali. Začala proto důsledně kontrolovat agentury, se kterými uzavírá smlouvy.

„Dokážeme kontrolovat, aby tam pracovali lidi, kteří mají kvalifikaci, a vyvíjíme systematický tlak na zaměstnavatele, aby tam docházelo i k finančnímu plnění, takže je to ve smlouvách o dílo,“ upřesňuje za KRNAP Václav Jansa.

Kauzu stromkařů sledují i ambasády zemí, jejíž občané byli poškozeni, a zajímá se o ni také OSN. Pokud advokáti cizinců v Česku neuspějí, hodlají případ vést až k mezinárodním soudům.

Paragraf o pracovním vykořisťování je zařazen v českém právním řádu teprve pět let a doposud podle něj nebyl nikdo pravomocně odsouzen.

Klíčové dokumenty byly ukradeny

Podezřelé firmy nedokáže prověřit ani Státní úřad inspekce práce. Jeho generální inspektor Rudolf Hahner v Ranním interview Radiožurnálu potvrdil, že klíčová firma nedokázala předložit požadované dokumenty.

„Naopak přinesla potvrzení z policie, že byla vykradena a policie krádež šetřila, pachatele však nenalezla.“

„V tomto případě jsme navíc v kontaktu s rumunským velvyslanectvím, které o záležitost trvale projevuje zájem, tak s našimi kolegy z inspekce práce v Rumunsku, se kterými budeme záležitost projednávat příští týden v Praze. “

Hahner také poznamenal, že dohodnou s rumunskou stranou opatření, která by předešla některým aspektů, m přímo v Rumunsku.

„Protože ti lidé na těžebních pracích jsou rekrutováni přímo v Rumunsku rumunskými i českými aktivními osobami.“

Milan Kopp, Ľubomír Smatana, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme