Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti

Ústavní soud odložil kvůli stížnosti poslance Miloše Melčáka vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Tato zpráva vyvolala doslova zmatek na české politické scéně. Podle právníků si ústavní soudci svým rozhodnutím pouze prodloužili čas na to, aby mohli Melčákovu stížnost v klidu projednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Některá média rozhodnutí Ústavního soudu rovnou interpretovala tak, že soudci vyhověli stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka. Tak to ale není.

I po úterním rozhodnutí je stále možné, že Ústavní soud nakonec Melčákovu stížnost proti zákonu o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny zamítne a předčasné volby se budou moci konat. Otázkou ale je, jestli ještě v původně stanoveném termínu.

Podle ústavních právníků by mohl termín 9. a 10. října platit jen v případě, pokud by Ústavní soud ve věci samé rozhodl nejpozději příští týden.

Původní termín voleb je v ohrožení

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová řekla Hospodářským novinám, že původní termín už reálný není. Podobný názor má i ústavní právník Vladimír Balaš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor ústavního právníka Vladimíra Balaše

"Znamená to, že až do odstranění této překážky nemohou být volby konány, takže s největší pravděpodobností se neuskuteční v původním termínu, ale až poté, co Ústavní soud rozhodne o stížnosti pana Melčáka," domnívá se Balaš.

Politici v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu namítali, že soudcům vůbec nepřísluší posuzovat soulad ústavního zákona s ústavou. Podle nich tedy stížnost Miloše Melčáka soud vůbec projednávat nemá. Jan Kysela z právnické fakulty Univerzity Karlovy to ale tak jednoznačně nevidí.

"Jsou tady určité věci, v našem případě podstatné náležitosti demokratického právního státu, které jsou prohlášeny za nezměnitelné žádnou většinou. Do těchto věcí zkrátka nemůže ústavodárce zasáhnout, i když by to bylo sto procenty hlasů," připomněl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor Jana Kysely z právnické fakulty Univerzity Karlovy

"Pokud by se v tomto případě jednalo o právě o takovou věc, tedy o zásah do podstatných náležitostí, tak je patrně v možnostech Ústavního soudu - ale není to tvrzení nesporné, je to můj názor - jako soudního orgánu ochrany ústavnosti, aby právě to materiální ohnisko ústavy chránil, byť proti ústavodárci, který pracoval kvalifikovanými většinami, protože to už dělat nemohl a nesměl," doplnil Kysela.

Příprava voleb bude zřejmě pokračovat

Dopady rozhodnutí Ústavního soudu na přípravu předčasných voleb bude večer řešit státní volební komise. Její jednání svolal ministr vnitra Martin Pecina.

Podle něj ministerstvo zřejmě bude muset v přípravě voleb pokračovat, dokud z verdiktu Ústavního soudu jasně nevyplyne, zda se volby 9. a 10. října uskuteční, či nikoliv.

"Pak můžeme práce pravděpodobně přerušit a nemusíme zahájit tisk volebních lístků, ale obávám se, že to tak není a že rozhodování ministerstva a potažmo ústřední volební komise bude z tohoto pohledu velmi těžké. V případě, že Ústavní soud rozhodne, že se volby konat mají, tak si nemůžeme dovolit, aby nebyly vytištěné volební lístky," uvedl Pecina v České televizi.

Ministerstvo vnitra už podle Peciny za přípravu předčasných voleb zaplatilo desítky milionů korun, například za tisk volebních materiálů. Největší výdaje ho ale teprve čekají. "Do 10. září máme ještě relativně čas, až po 10. září budou uzavřeny kandidátky a dochází k největším výdajům peněz," uvedl Pecina. Celkem má ministerstvo za volby vydat asi půl miliardy korun.

Přečtěte si také:
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Martin Hromádka, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme