Právnička přidávala nadřízené projímadlo do pití. Soud ji poslal na tři roky do vězení

Právnička dlouhodobě přimíchávala své nadřízené do pití projímadlo. Za trávení ji soud v pondělí poslal na tři roky do vězení. Žena také musí své oběti uhradit přes milion korun za trvalé poškození zdraví. Rozhodnutí odvolacího Městský soud v Praze je pravomocné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Kdyby obžalovaná doznala jednání, které je minimálně jednou zachyceno na kameře, a litovala by nejen samu sebe, ale i poškozenou, případně by nahradila škodu a omluvila se, pak by bylo možno uvažovat i o jiném trestu než o nepodmíněném, ale to se nestalo," konstatovala předsedkyně soudního senátu Vladana Woratschová.

„Obžalovaná se zřejmě neumí vcítit do problémů obžalované a myslí více na sebe než na ni," doplnila soudkyně.

Případ otravy projímadlem

Pětapadesátiletá odsouzená a o patnáct let mladší trávená žena spolu v hlavním městě pracovaly na právním oddělení obvodního ředitelství jedné ze státních organizací. Oběť byla před odchodem na mateřskou dovolenou v nadřízené pozici, kterou po ní následně převzala později obžalovaná právnička.

Když se oběť vrátila z mateřské, dostala svou vedoucí funkci zpět. Následně ji začaly pronásledovat nevysvětlitelné zdravotní problémy - průjmy, bolesti břicha, závratě, zvracení nebo svalová slabost. Obtíže přicházely před důležitými soudními nebo jinými jednáními.

Za zdravotním stavem oběti stál podle rozsudku fakt, že jí podřízená přidávala do pití projímadlo, a to od května 2013 do dubna 2016. Trávená žena časem pojala podezření, že s kohoutkovou vodou na pracovišti není něco v pořádku.

Svěřila se manželovi a nadřízenému, kteří jí ale nevěřili. Po požití vody, kterou žena slila ze své sklenice do plastové lahve, však postihly střevní potíže také je. Ředitel se proto rozhodl instalovat v kanceláři oběti kameru. Záběry po čase zachytily, jak podřízená přimíchává do sklenice laxativum laxygal, a to v množství třináctinásobně přesahujícím maximální doporučené dávkování.

'Nikdy jsem se ničeho zlého nedopustila'

„Pracuji 29 roků jako právnička, nikdy jsem se ničeho zlého nedopustila. Pracuju výtečně, odvádím výsledky a lidem pomáhám," prohlásila v pondělí obžalovaná.

„Celé toto řízení je pro mě zátěží. Je to také obrovská životní zkušenost a ponaučení. Neumím si představit, že bych měla v mém věku nastoupit do vězení," dodala.

Ke svému jednání se nikdy nevyjádřila, kriminalistům dříve jen stručně řekla, že čin nespáchala. Státní zástupkyně míní, že motivem pachatelky byla frustrace z osobního a pracovního života a vztek na nadřízenou.

Poškozená žena k odvolacímu jednání nedorazila. Advokát obžalované Filip Matouš požadoval osvobození klientky. Mimo jiné zpochybnil míru a délku trvání způsobených zdravotních potíží, protože trávená žena se za celé tři roky neobrátila na lékaře.

Podle státní zástupkyně však k lékaři nešla, protože si myslela, že má rakovinu, a bála se diagnózy. Navíc si prý připadala jako blázen a nechtěla uvěřit tomu, že by jí někdo mohl záměrně ubližovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme