Právník dal ultimátum ČSSD - podle LN chce 176 milionů Kč

Lidové noviny informují o tom, že předseda ČSSD Jiří Paroubek nabídl právníkovi Zdeňku Altnerovi, který se se sociální demokracií soudí o 19 miliard korun, mimosoudní vyrovnání. Mříže a ženské nohy - to je podle Mladé fronty Dnes kalendář Vězeňské služby. Lidice dostanou darem fotografie o vyhlazování obce, píše Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Advokát Zdeněk Altner se s ČSSD soudí o 19 miliard korun za to, že pro ni před sedmi lety získal Lidový dům. Lidové noviny zjistily, že šéf strany Jiří Paroubek kvůli tomu dokonce nedávno poslal osobní dopis s nabídkou na mimosoudní vyrovnání.

Právník si ale stanovil podmínku - ČSSD mu musí do pondělí zaplatit 176 milionů korun, tedy částka, kterou na straně zatím nepravomocně vysoudil. Suma ale podle něj ke konci loňského roku přesáhla spolu s úroky a sankcemi 19 miliard korun. Právě kvůli úrokům a sankcím částka denně narůstá o 8,5 milionu Kč. ČSSD považuje Altnerovy nároky za nepřiměřené a v rozporu s dobrými mravy.

Měl to být kalendář, který netradičně představí prostředí českých věznic. Výsledek skutečně originální je - jenže spíš než obdiv budí rozpaky. Mladá fronta Dnes píše, že fotografiím dominují siluety ženských nohou proplétající se s mřížemi.

Kalendář přišel daňové poplatníky na 250 tisíc korun. Částku přitom Vězeňská služba vyplatila v době, kdy nemá peníze na vybavení a platy. Vedení věznic plánovalo, že kalendář využije pro reprezentační účely, měly ho dostávat důležité návštěvy. "Nakonec se to raději začalo rozdávat zaměstnancům, jinak by to byla ostuda," řekl pracovník Vězeňské služby, od kterého deník publikaci získal.

Mladá fronta Dnes k tomu dodává, že kontroverzní kalendář vydalo před dvěma lety také armádní vydavatelství Avis. Byly v něm ideologicky laděné fotografie z období komunismu, například snímek z roku 1977 z celoarmádního festivalu politické písně či fotografie zachycující vojáka při hlídce v roce 1957 s podtitulem Bdělá pohraniční stráž. Karel Kühnl, který v roce 2005 ministerstvo obrany vedl, distribuci kalendáře zastavil. Z vydavatelství muselo odejít jeho kompletní vedení.

Lidický památník získá 12 unikátních a většinou neznámých fotografií z vyhlazování obce. Informuje o tom deník Právo. Za 31 eur je koupil počátkem února v internetové dražbě historik Eduard Stehlík v kolekci celkem 47 snímků z druhé světové války. Záběry zhotovil v roce 1942 pravděpodobně člen říšské pracovní služby nasazené na likvidaci Lidic.

Fotografie prodávala německý firma, která se specializuje na obchod se starými obrázky. Podle Stehlíka nevzbudily na aukci větší zájem, protože na nich není ani vojenská technika ani bojové akce, které sběratelé chtějí nejvíce. Unikátní snímky chce Stehlík zařadit do své nové knihy a pak je předá památníků. Jeho ředitel Milouš Červencl Právu řekl, že nález nových dokumentů - tolik let po válce - je téměř zázrak.

Mladá fronta Dnes se podivuje, jaký je v Česku nezájem o jogging. Podle průzkumů u nás pravidelně běhá jen 200 tisíc lidí. Pokud bychom se srovnávali například se Spojenými státy, muselo by být toto číslo milion a čtvrt. Ačkoliv je péče o fyzickou kondici chápána jako moderní životní styl, stvrzující příslušnost k dobře situovaným vrstvám, a ačkoliv roste zájem lidí o různé posilovny, wellnes zařízení a sqashové haly, běh zůstává nedoceněn. I když je to jeden z nejjednodušších a nejpřirozenějších prostředků k udržení dobré fyzické kondice.

Ve statistikách běh sráží na zadní příčky zejména nezájem žen, v rámci vyspělého světa naprosto ojedinělý. Odborníci si to podle Mladé fronty Dnes nedovedou vysvětlit - jogging je individuální záležitost, u nás má ale hluboké kořeny spíše tradice kolektivního sportování. Odvíjí se to už od sokolských tělocvičných dýchánků. Bariérou je i nedostatek příslušné osvěty a znečištěné ovzduší.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme