Právník Ed Fagan prodloužil ultimátum ČEZu

Vedení jaderné elektrárny Temelín překvapivě umožnilo americkému právníkovi Edu Faganovi vstup do objektu elektrárny. Fagan se před měsícem rozhodl, že bude zastupovat hornorakouské odpůrce této kontroverzní stavby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký právník měl možnost prohlédnout si v doprovodu tlumočníka a pracovníků provozu strojovnu prvního bloku, blokovou dozornu a simulátor. Podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže šlo ze strany vedení elektrárny o velmi vstřícné a nadstandardní gesto. Fagan před branami Temelína několikrát zopakoval, že chce vidět alespoň dveře archívu, kde jsou uloženy dokumenty o bezpečnosti elektrárny. Jak Českému rozhlasu řekl Ladislav Kříž, dokumenty jsou volně přístupné v informačním středisku. Možnosti prohlédnout si je ale proslulý právník podle Kříže nevyužil. Návštěvu Eda Fagana sledoval zpravodaj Ivan Mls.

Edward Fagan prodloužil o další měsíc lhůtu, během které mu společnost ČEZ a americký Westinhouse mají předat jím požadované dokumenty o bezpečnosti Temelína. Původně určil jako termín předání materiálů právě dnešek. Fagan v úterý údajně obdržel dopis od společnosti Westinghouse. Píše se v něm, že většina technologických informací o Temelínu je předmětem smluvního vztahu mezi ČEZ a Westinghousem. Proto pro firmu neexistuje žádná povinnost, která by jí ukládala poskytnout jakýkoli druh dokumentů Faganovi předat. Americký právník řekl, že přístup k těmto dokumentům získá prostřednictvím soudů v USA, v Česku a na území Evropské unie.

Lhůta původního ultimáta měla vypršet v úterý. V pondělí k tomu mluvčí společnosti ČEZ Daniel Častvaj řekl, že všechno, co firma zveřejnit mohla, zveřejnila. Nezveřejnila pouze pasáže týkající se duševního vlastnictví dodavatelů stavby (postupy a výpočty) a věci týkající se fyzické ochrany elektrárny. Podobně prý postupují i ostatní elektrárny. Navíc se podle Častvaje Ed Fagan nikdy na ČEZ nebo Westinghouse ve věci Temelína neobrátil.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme