Právník Evy Michalákové kritizuje výroky ministryně Marksové

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD ve 20 minutách Radiožurnálu upozornila, že Eva Michaláková nepožádala o výuku češtiny pro své syny, přestože měla možnost. Právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf tvrdí opak. Chlapci vyrůstají od roku 2011 u pěstounů v Norsku a jejich matka se je snaží dostat do péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Marksová Tominová | Foto: Filip Jandourek

„Naše ambasáda nabídla paní Michalákové, že jí zařídí, že chlapcům zařídí výuku češtiny. Ale je to přímo paní Michaláková, která musí tuto žádost podat k tomu příslušnému orgánu, k Barnevernetu. Pokud vím, tak tak neučinila, i když jí velvyslanectví řeklo, že v Oslu je česká školka a že jí ty učitele může sehnat,“ uvedla Marksová.

„To, že chlapci nemají výuku češtiny – my nevíme, jak by ten orgán na nabídku reagoval, protože ona ji prostě nepodala,“ dodala ministryně.

Právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf ale nesouhlasí: „Paní Michaláková žádá Barnevernet už tři roky opakovaně o to, aby se děti mohly učit česky, a je to ignorováno. Pokud toto visí na nějakém formuláři ambasády, já to nechápu.“

„Já bych od paní Marksové uvítal, kdyby paní ministryně také občas mohla přiložit ruku k dílu, a ne nám pouze neustále házet klacky pod nohy,“ prohlásil právník.

Sympatie veřejnosti

Norská sociální služba Barnevernet odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání.

Policie případ odložila a obvinění nepadlo, norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociálky potvrdil. Matka zatím s odvoláními neuspěla, v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

Své syny viděla Eva Michaláková naposledy loni v březnu. V současnosti žijí děti odděleně u pěstounských rodin, matka se s nimi může vídat dvakrát ročně po dobu 15 minut.

Boj za získání dětí zpět si získal sympatie veřejnosti. Svědčí o tom petice nebo podpora známých osobností, třeba hokejisty Dominika Haška. Ten jednání norských úřadů odsuzuje.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme