Právník Jan Kudrna: Po rozhodnutí Ústavního soudu jsme v nelogické situaci

Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Ranním interview Radiožurnálu uvedl, že odklad Ústavního soudu ohledně voleb, by neměl znamenat zastavení jejich přípravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Ústavní zákon nesmí být měněn Ústavním soudem, to je základní pravidlo. Ústavní soud porovnává zbytek právního řádu, zda je v souladu s ústavními normami. Podle Kudrny jsme ale teď v nelogické situaci, která nás dostává mimo Ústavu a běžná, logická řešení odpovídající její konstrukci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad rozhodnutím Ústavního soudu se v Ranním interview Radiožurnálu zamýšlí právník Jan Kudrna

Podle jeho názoru zřejmě není možné, že by politici během několik dní stačili schválit zákon, který by do budoucna podobným okamžikům předcházel, protože takový proces vyžaduje určitý čas. Ústavní procedura nechce, aby byla měněna během jednoho, dvou dnů.

Jan Kudrna odpověděl i na otázku, co se vlastně stane po 15. říjnu, kdy zákon předpokládá rozpuštění Poslanecké sněmovny: "To já vůbec nevím. A myslím, že to v tuto chvíli neví nikdo. Může se stát, že Ústavní soud rozhodne o stížnosti poslance Melčáka během několika dnů, potom se nemusí teoreticky stát vůbec nic."

"Může se stát, že bude chtít rozhodovat dlouho - a potom jsme podle mého názoru absolutně mimo Ústavu a tyto otázky by se už měly pokládat soudcům Ústavního soudu, jeho představitelům atd. Protože oni zřejmě musejí mít nějakou představu - když provádějí něco téměř na úrovni demontáže Ústavy - jak z toho potom ven, ale tím se staví do role ústavodárce, která jim nepřísluší," poznamenal Kudrna.

"Každopádně předběžné opatření neznamená pro ministerstvo vnitra a další orgány, že by měly zastavit práce na přípravě voleb," domnívá se Jan Kudrna.

Přečtěte si také:
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme