Právo a MfD: Kavan promluví ve švédské TV o korupci v kauze Gripenů

Bývalý ministr zahraniční Jan Kavan v dokumentu švédské televize spekuluje o korupci v kauze nákupu stíhaček Gripen, píše Právo. Případu se také věnuje Mladá fronta Dnes. Hospodářské noviny informují o tom, že veřejnost má právo vidět svým politikům do karet. Lidové noviny zjistily, že ČSSD se bojí krachu a dokonce uvažuje i o nové straně. Pražský deník uvádí, že stará dělící čára mezi Čechami a Moravou už neplatí - střídá jí linie mezi severem a jihem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Jak uvádí dnešní Právo, bývalý vicepremiér a ministr zahraničí ve vládě Miloše Zemana Jan Kavan bude mluvit jako jeden z hlavních svědků v závěrečné části dokumentu švédské televize o údajné korupci spojené s neuskutečněným nákupem stíhaček Gripen pro českou armádu. Dalším bude spolumajitel agentury Previa Petros Michopulos. Dokument vysílá dnes večer švédská televize.

Švédští novináři, pokračuje Právo, kteří se vydávali za pracovníky britské bezpečnostní agentury, všechna jednání s Kavanem tajně natočili. Tvrdili, že pracují pro dodavatele Gripenů, a hledají v Česku někoho, kdo by jim mohl pomoci čelit mediálním problémům, vznikajícím v souvislosti s podezřením na úplatky. Kavan jim doporučil Petrose Michopulose a jeho agenturu Previa a s ním se také vydal jednat do Londýna.

Ve výrocích, které budou zveřejněny, Kavan podle Mladé fronty Dnes uvádí, že v parlamentu bylo docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí, že v souvislosti s Gripeny docházelo k předávání peněz. Uplácení se podle něj týkalo jak sociálních demokratů, kteří tehdy vládli, tak ODS a lidovců.

Odhadl, že se do toho zapletly tucty lidí. Později ale Kavan ke svým výrokům dodal, že pro ně nemá žádné důkazy a že jen opakoval drby a spekulace, které v době jednání o nákupu Gripenů kolovaly v kuloárech.

Nejsou-li plány na boj s korupcí jenom prázdné kulisy, a nehrají-li s námi politici cynický poker, musí mít veřejnost právo vidět svým politikům do karet, píší Hospodářské noviny, kterým hrozí postih za zveřejňování majetkových oznámení politiků. List například zjistil, že dva ministři Topolánkovy vlády neuvedli v majetkových přiznáních, že jsou zadluženi, přestože splácejí hypotéky a úvěr. Jde o ministry zdravotnictví Tomáše Julínka a dopravy Aleše Řebíčka.

Podle deníku je nový zákon o střetu zájmů, na jehož základě registr majetkových přiznání vznikl, přísný v tom, kdo všechno musí něco o svém majetku či podnikání hlásit. Ale mantinely, které politici sami sobě nastavili a hlavně způsob, jak si nechají do karet koukat, je neudržitelný, soudí deník.

Podle něj individuální a evidovaný přístup do registrů účinnou kontrolu veřejnosti neumožňuje. "Pokud chtějí politici stanovovat pravidla pro náš život a hospodařit s miliardami z našich daní, musí hrát s otevřenými kartami," zdůrazňují Hospodářské noviny.

ČSSD se podle Lidových novin bojí krachu a dokonce uvažuje i o nové straně. List připomíná, že v konkurzu může sociální demokracie skončit kvůli sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, který po ní chce 19 miliard korun za vysouzení Lidového domu. Zítra by měl Altner říct, zda se spokojí s 90 miliony a Paroubkovou nabídkou ke smíru nebo ne. Pokud ne, je zřejmě ohrožen i březnový sjezd strany, připomíná list.

Česko začíná dělit hranice mezi severem a jihem, upozorňuje pražský Deník. Na jedné straně tu je Karlovarsko, Ústecko, Liberecko a Ostravsko se svými problémy, proti nim stojí místy až idylické jižní Čechy, Vysočina, jižní Morava a Zlínsko.

Zatímco na severu je výrazně více rozvodů, vražd i mrtvě narozených dětí, na jihu vykazují všechny negativní vlivy výrazně menší hodnoty. Rozdíly ve statistikách jsou tak dramatické, jako by se jednalo o dvě odlišné země, uvádí list.

Čeští lékaři letos začnou dělat transplantaci, kterou dosud neuměli a která je i ve světě velmi neobvyklá. Jak informuje Mladá fronta Dnes, budou umět pacientovi nahradit tenké střevo stejným orgánem od dárce. Lékaři z pražského IKEMu nyní sestavují čekací listinu pacientů, kteří by tento zákrok potřebovali. Je jich několik desítek.

Jde o lidi, kteří nemohou potravu přijímat ústy, ale výhradně rovnou do žíly. Podle deníku podobnou transplantaci provádí jen několik nemocnic na světě. Tenké střevo se stane šestým orgánem, který čeští lékaři vedle přenosu tkání, jako je kůže a kostní dřeň, umějí transplantovat, dodává Mladá fronta Dnes.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme