Právo: Internet je pro některé uživatele jen prostředek k zabíjení času

15. výročí slaví internet v České republice. Právo si všímá toho, že úředníci se občas díky připojení k celosvětové síti místo práce věnují chatování nebo hrají karty. Smír s Nomurou už stál první milióny, informují Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes zjistila, že mlékárenská firma Prom-Prodej zaplatí za listerii v sýru Baladur pokutu ve výši 540 tisíc korun. ČEZ se podle Lidových novin chystá uklízet skleníkové plyny pod zem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Internet dnes v Česku slaví 15. výročí. A jak píše dnešní Právo, rozšíření počítačů a internetu přineslo mnohým úředníkům novou pracovní náplň: Hrají karty, chatují anebo hledají pornografii. Zjistila to firma, která vyhledává pro zaměstnavatele pracovníky lenošící u počítačů.

Každý úředník, který v pracovní době lelkuje u internetu nebo hraje počítačové hry, porušuje zákon. Ten mu ukládá povinnost plně využívat pracovní dobu a pracovní prostředky k vykonávání svěřené práce a nezneužívat majetek úřadu. Postihů se ale zaměstnanci státní správy a samosprávy příliš nebojí.

A ještě jeden pohled do deníku Právo: V jedné pražské fakultní nemocnici požadují chirurgové za službu o víkendu 900 korun na hodinu, za víkend to tedy dělá 43 200. Zdravotnické zařízení ale není schopno takový požadavek splnit. Zatím si chirurg na víkendové službě v průměru vydělal 10 tisíc korun. Ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi se sice požadavek chirurgů nelíbí, ale ovlivnit ho nemůže.

Loni mohli lékaři odpracovat 416 hodin přesčasů, k tomu měli 400 hodin čekání a za to dostávali odměny. Nový zákoník práce už nic takového nezná. Nemocnice teď nabízejí lékařům tzv. dohody o pracovní činnosti, jakýsi vedlejšák, a dohadují se s nimi o odměně. Ta bude v každé nemocnici jiná, podle toho, jak zařízení prosperuje - dodává Právo.

Stát už zaplatil první miliony za smír vyjednaný s japonskou bankou Nomura, píší Hospodářské noviny. Exministr financí Vlastimil Tlustý letos v lednu, těsně předtím než opustil ministerské křeslo, zaplatil České konsolidační agentuře téměř 4 miliony korun, aby mohl stáhnout žalobu na vrcholové manažery Nomury.

Žalobu měla podle původních představ Tlustého stáhnout sama ČKA. Protože se ale exministr obával, že takový postup neschválí dozorčí rada konsolidační agentury, raději žalobu "vyplatil". Některé žaloby, podané na český stát, sporadicky stahuje i Nomura. O další strategii státu, například v trestních kauzách spojených s pádem bývalé Investiční a Poštovní banky, ale ministerstvo financí mlčí. Tolik Hospodářské noviny.

Za listerii v sýru Baladur zaplatí mlékárenská firma Prom-Prodej 540 tisíc korun pokuty, informuje o tom Mladá fronta Dnes. Vzhledem k nebezpečí, které listerie v nadměrném množství znamenají, mohla zaplatit i daleko víc. Krajská veterinární správa ale zohlednila to, že šlo o nedbalost, nikoliv úmysl.

Potížím se přitom podle odborníků dalo předejít. Ve sklepě, kde sýr dozrával byl sice na první pohled pořádek, ale firma tam nedělala pravidelnou dezinfekci a nevyšetřovala vzorky sýrů, jak jí nařizují předpisy. Tolik Mladá fronta Dnes.

Skleníkové plyny místo do ovzduší pod zem. Lidové noviny píší, že takový radikální recept na omezení globálního oteplování se bude zřejmě za čas realizovat i v Česku. Elektrárna spálí uhlí, místo vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, ale skleníkový plyn zachytí a napumpuje znovu tam, odkud pochází. Tedy pod zem.

O této metodě, která pro laika vypadá jako science-fiction, velmi vážně uvažuje i společnost ČEZ. Stala se totiž členem konsorcia evropských firem, které pod patronací Evropské komise zkoumá právě možnost ukládání CO2 do nitra země. V Česku se jako o vhodném úložišti uvažuje například o podzemních prostorech na Moravě, v místech uvolněných těžbou ropy.

A na závěr ještě zajímavost z Lidových novin: Zítřejší svátek svatého Valentýna budou podle průzkumů slavit dvě pětiny Čechů. Zejména u lidí do 29 let jeho obliba stoupá. Zamilovaní v České republice nejčastěji dostávají řezané květiny, cukrovinky, hračky a plyšová zvířata, toaletní vody a alkohol. Dobře se prodává i spodní prádlo.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme