Právo: Likvidace starých počítačů možná skončí žalobou na ministra

Mezi firmami, které likvidují staré počítače, se rozhořel boj, píše dnešní Právo. Jedna ze společností hodlá zažalovat ministra životního prostředí Libora Ambrozka kvůli výběru firmy právě na likvidaci vysloužilých PC. Lidové noviny zjistily, že hudba v mobilních telefonech má být zdaněna. Sázkové kanceláře podle Hospodářských novin vydělaly na prohře českých fotbalistů milióny korun. Fintám našich fotbalových výtržníků, jak se dostat na zápas s Itálií, se věnuje Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Deník Právo popisuje válku, která zuří mezi firmami o likvidaci starých počítačů. Ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi tak hrozí další žaloba, a to od firmy Rema. Před půl rokem totiž rozdělil trh s ekologickými likvidacemi starých přístrojů a určil společnostem, jakým elektrošrotem se mohou zabývat. A ten nejlukrativnější - sběr starých počítačů a kancelářské techniky - přiřkl firmě Asekol, která vznikla těsně před začátkem platnosti vyhlášky.

To ostatní společnosti, zejména firma Rema, považují za podezřelé - píše deník Právo. Rema už totiž byla zkušená a zavedená, ovládala 80 procent trhu. Navíc má podezření na propojení Asekolu na odbor ministerstva životního prostředí, který má recyklaci na starosti. V těchto sporech ale trochu zaniká informace, že lidé mají při koupi nového počítače nárok bezplatně vrátit prodejci vysloužilé zařízení. A prodejce je povinen předat ho například do sběrných dvorů. Přesto stále spousta počítačů končí u popelnic, na skládkách nebo v přírodě.

Ministerstvo kultury chystá novou daň z mobilních telefonů. Zjistily to Lidové noviny. Podle nové vyhlášky by se poplatek v řádech desetikorun měl vztahovat na mobily, které jsou schopny přehrávat a šířit hudbu a video. Vybrané peníze chce resort převádět autorským svazům. Daň má platit prodejce, ale odborníci předpokládají, že poplatek zvýší ceny pro koncové zákazníky.

Jak dodávají Lidové noviny, vyhláška původně počítala s tříprocentním zdaněním mobilů jako elektroniky schopné zhotovovat kopie autorských děl. Nakonec se ale ministerstvo rozhodlo telefony přeřadit mezi paměťová média. Poplatek se tak snížil z původních několika set na desítky korun - ministerstvo stanovilo taxu na šest korun za každý započatý čtvrtgigabyte paměti.

Odmítnutým uchazečům o studium vysoké školy, kteří prošli přijímacím řízením a nebyli přijati kvůli velkému počtu studentů, radí Právo. Mnohé vysoké školy otevírají takzvané placené studium. Pokud budou mít dobré studijní výsledky, mohou po roce přestoupit do studia řádného. Má to ale háček - posluchači placených programů nemají status řádného studenta, a přicházejí tak o studentské výhody. Musejí si sami platit zdravotní pojištění a nemají nárok na kolej nebo stravování v menzách.

Prohra českých fotbalistů s Ghanou zabolela nejen fotbalové fandy, ale také sázkaře. Jak konstatují Hospodářské noviny, namlsáni vítězstvím nad Spojenými státy, vsadili i na sobotní zápas s Ghanou rekordních více než padesát miliónů korun. Porážku českých fotbalistů totiž očekávalo jen necelé jedno procento sázejících. Prosázené peníze tak putují na účty sázkových kanceláří, které se díky ghanským fotbalistům konečně dostanou ze svých ztrát.

Hospodářské noviny vysvětlují, že prohra českých fotbalistů byla jedním z největších překvapení turnaje. Sázkové kanceláře tak budou z prosázených miliónů korun na výhrách vracet jen několik set korun. O dalším zisku sázkových společností rozhodnou čeští fotbalisté už tento čtvrtek. Na postup národního týmu ze skupiny už totiž sázkaři stihli vsadit další milióny korun.

Mladá fronta Dnes pohlíží na fotbalové zápasy z pohledu českých policistů, kteří vypomáhají v Německu s dohledem nad klidným průběhem mistrovství. Podle nich může být čtvrteční souboj s Itálií z bezpečnostního hlediska rizikový. Italských fanoušků je na šampionátu hodně a jsou velmi temperamentní. Čeští fanoušci se do Německa také chystají důkladně. Na internetových stránkách českých hooligans si dávají rady, jak se na fotbal bez problémů dostat - například nevystavovat tetování a zakrýt vyholené hlavy kšiltovkou, nebrat věci, které mohou sloužit jako zbraně a podobně.

Česká policie má podle Mladé fronty Dnes svou evidenci fanoušků, kteří vyvolávají na stadionech násilí. Je v ní sedm set lidí - více než polovina jsou fanoušci Baníku Ostrava, dvě stě je fandů Sparty Praha. Svůj seznam nežádoucích Čechů sepsala i německá policie - obsahuje jména lidí, kteří měli u našich sousedů někdy problémy se zákonem či policií.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme