Právo: Ministr Karel Schwarzenberg odmítá být ve vládě s obžalovaným

Právo informuje o tom, že šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg je připraven odstoupit, a to pokud bude obžalován vicepremiér Jiří Čunek. Jeho kauze se věnují také Hospodářské noviny. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka v Mladé frontě Dnes pohrozil, že pokud nebude vládní reforma veřejných financí v létě upravena, tak ji nepodpoří. Při návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze se zastavil orloj, všímají si Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je připravený odstoupit, pokud bude lidovecký vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek obžalovaný z korupce a dál zůstane ve vládě. Právu to řekl zdroj z okolí premiéra Mirka Topolánka.

Schwarzenberg to listu nepřímo potvrdil. Podotkl, že v evropských zemích není zvykem, aby v kabinetu byl člověk obžalovaný z trestného činu. O svém postoji informoval jak premiéra Mirka Topolánka, tak Stranu zelených, za kterou je ve vládě.

Právo dále připomíná, že minulý týden, když policie obvinila dva Čunkovy svědky z křivé výpovědi, premiér uvedl, že v případě obžaloby Čunek z vlády odejde sám, nebo ho odvolá. Situaci ale Topolánkovi podle zmíněného deníku ztěžují nejméně tři poslanci KDU-ČSL, kteří se veřejně vyjádřili, že pokud bude Čunek odvolaný, postaví se proti vládě.

Podle Hospodářských novin by kriminalisté mohli uzavřít spis vicepremiéra Čunka a předat ho žalobci už zítra. Ten pak rozhodne, jestli šéfa lidovců obžaluje z korupce, nebo ne.

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka nepodpoří vládní reformu veřejných financí, nebude-li současný návrh v létě upravený. I kdyby to znamenalo pád vlády, nové volby nebo stranický trest v KDU-ČSL. Hovorka, kterému se nelíbí mimo jiné pasáž reformy věnovaná zdravotnictví, to řekl Mladé frontě Dnes.

Devět poslanců ODS v čele s největším kritikem vládní podoby reformy z řad občanských demokratů Vlastimilem Tlustým odmítlo projednat návrh změn veřejných financí ve zkráceném termínu. Informuje o tom Právo. Podle listu to znamená, že o definitivním znění se může hlasovat nejdříve v srpnu.

To vážně zkomplikuje život Topolánkově vládě, protože kabinet počítal se schválením reformy už na mimořádné červencové schůzi, aby měl dost času na přípravu rozpočtu na příští rok. Ten totiž závisí na schválení reformy.

Skoro 200 milionů korun, které dala Československá obchodní banka za získání miliardového kontraktu se státní Českou poštou, dostala firma z karibského daňového ráje. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes.

Převod peněz, související s tím, že ČSOB se na podzim roku 2005 dohodla s poštou na tom, že až do roku 2017 může nabízet na poštovních přepážkách své služby, zkoumá protikorupční policie. Deník připomíná, že při dojednávání kontraktu měli velmi důležité slovo politici - tehdejší vláda premiéra Stanislava Grosse například rozhodla o exkluzivním vyjednávání s ČSOB.

Staroměstký orloj, jeden z největších turistických symbolů Prahy, se v době návštěvy prezidenta George Bushe na chvíli zastavil. Jak uvádějí Lidové noviny, právě předevčírem se totiž několikrát porouchal. Všimli si toho i turisté, když se v okénkách ukazovalo místo dvanácti apoštolů jen šest svatých mužů.

V posledních deseti dnech je to už několikátá porucha památky, která krášlí Prahu už takřka 600 let. Pražský orlojník Otakar Zámečník dokonce zvažoval, jestli nebude nutná celková oprava. Včera strávil v orloji celý den.

Stroj, ve kterém je většina z tří set padesáti součástek původní, nakonec rozchodil. List vysvětluje, že orloj reaguje na výkyvy počasí. K těm právě v minulých dnech docházelo.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme