Právo nosit zbraň jako ústavní zákon. Poslanci budou řešit Chovancův návrh

Může ústavní právo nosit zbraň pomoct v boji proti terorismu? I o tom bude ve středu rozhodovat Poslanecká sněmovna. Skupina poslanců z koaličních i opozičních stran navrhuje do ústavy doplnit větu o právu nabývat, držet a nosit zbraně k zajišťování bezpečnosti státu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole (ilustrační foto)

Pistole (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Evropský parlament schválil v březnu směrnici, která omezuje držení zbraní. Změna ústavy by mohla pomoct v tom, aby nová směrnice nedopadla na majitele a hlavně na budoucí majitele zbraní tak přísně.

Kromě toho, že se mají propojit databáze odmítnutých žadatelů o zbrojní průkazy v jednotlivých státech EU, směrnice navíc zakáže až na určité výjimky vlastnictví pistolí se zásobníkem nad 20 nábojů, u dlouhých zbraní zakáže zásobníky na víc než 10 střel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právo nosit zbraň by mohlo být zakotveno v ústavě. O novele bude rozhodovat poslanecká sněmovna. Hostem Ranního interview byl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD, který změnu navrhuje

Předkladatelé novely tvrdí, že nechtějí zvyšovat počet případů skutečného použití legálně držené zbraně. „Má to velice dobrou legislativu. Než se ke zbrani člověk dostane, musí projít opravdu velmi složitým procesem. A na konci, pokud zbraň získá, tak má stát jistotu, že ji získává člověk, který by měl být způsobilý ji držet," popsal pro Radiožurnál ministr vnitra Milan Chovanec, který změnu navrhuje.

„Nás velmi mrzelo, že se Evropa vrhla směrem k omezení legálně držených zbraní. Česká republika měla de facto od roku 1989 v zákoně, že legálně držet zbraň bylo možné s výjimkou myslivců. Těmi zbraněmi se páchá velmi malé procento trestné činnosti, ti lidé plní zákonnou povinnost. A v důvodové zprávě k evropské směrnici, o které mluvíme, je napsáno, že je to z důvodu boje proti terorismu. Ani jeden teroristický čin v Evropě ale nebyl spáchán legálně drženou zbraní," říká Chovanec.

Poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti počítá mimo jiné s tím, že by majitelé legálně držených zbraní mohli dostat právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh předkládají mimo jiné poslanci sociální demokracie, ale také ODS.

Evropě navzdory

Návrh přitom přichází ve chvíli, kdy Evropská komise chce naopak právo na držení zbraní omezit. Směrnici už v březnu schválil Evropský parlament. To se týká hlavně poloautomatických zbraní nebo zbraní se skládací pažbou.

Jak řekl europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, Chovancův návrh je nejspíš reakcí na přísnější evropská pravidla, s nimiž většina českých politiků nesouhlasí. „Debata byla natolik vyhrocená, že tohle je reakce na ni. Já myslím, že bychom si teď měli sednout ke stolu, říct si, co do naší legislativy přijmeme, a co ne, kouknout se, jakým způsobem dál a jakým způsobem se připravit třeba na další možnost," říká Zdechovský.

Chovanec má hotovou žalobu proti evropské směrnici o zbraních. Poškozuje české občany, tvrdí

Číst článek

Mimo jiné se mají propojit databáze odmítnutých žadatelů o zbrojní průkazy v jednotlivých státech EU, směrnice navíc zakáže až na určité výjimky vlastnictví pistolí se zásobníkem nad 20 nábojů, u dlouhých zbraní zakáže zásobníky na víc než 10 střel. Navíc ještě počítá s tím, že by zbrojní průkaz museli mít i majitelé znehodnocených zbraní.

Místopředseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO varuje, že nemůže. Česká republika podle něj bude muset evropskou legislativu dodržet. „Já tu větu považuji v podstatě za nadbytečnou. Všichni víme, že hlavním motivem je evropská směrnice a to, co se na nás valí. Záruka, že nám tato změna pomůže proti této směrnice, je téměř nula. Unijní právo má v tomto případě navrch," tvrdí Vondráček.

Česko už proti evropské směrnici připravilo žalobu. A právě novela zákona by mohla být mezinárodně velmi důležitá, přinejmenším až se bude Česko o platnost evropské směrnice o omezování legálního držení zbraní soudit.

Vojtěch Koval, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme