Právo: Nový poslanec František Laudát možná opustí ODS

Právo informuje o sporu mezi dvěma skupinami uvnitř Občanské demokratické strany v Praze 5. O odchodu z ODS údajně uvažuje František Laudát, který se stal novým poslancem. To by tedy znamenalo, že možná budoucí koalice by ve Sněmovně měla pouze 99 hlasů. Naši politici svorně odmítají školné, konstatují Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Noví poslanci chtějí podle Hospodářských novin prosadit, aby kraje dostaly ze státní kasy více peněz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Spory mezi dvěma skupinami uvnitř ODS v pražské páté městské části tento týden dosáhly vrcholu. Píše to Právo s tím, že se dokonce objevily spekulace, podle nichž šéf oblastního sdružení Prahy 5 a nový poslanec František Laudát uvažuje, že stranu opustí. Takové vyústění sporu s částí spolustraníků podporujících starostu Prahy 5 Milana Jančíka ale Laudát odmítl komentovat.

Pokud by Laudát v ODS skončil, pokračuje dále Právo, Topolánkova strana, lidovci a zelení, kteří se snaží sestavit vládu, by měli v dvousetčlenné Sněmovně pouze menšinu 99 hlasů. List současně připomíná, že Laudát byl vždy považován za výrazně pravicového politika, takže středopravá koalice by o jeho hlas v klíčových okamžicích přijít nemusela. Vypjatou situací se několikrát zabývala pražská regionální rada ODS. V noci na čtvrtek spor s hlavními aktéry řešil mimo jiné i primátor Prahy a místopředseda ODS Pavel Bém. Další jednání se čeká dnes, dodává Právo.

Studenty na vysokých školách nečeká ani po nástupu koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ školné. "Dohodli jsme se," řekla Mladé frontě Dnes kandidátka na ministryni školství, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, "že školné v žádné podobě v koaliční smlouvě nebude." Dohodu expertů o školství teď dostanou na stůl předsedové stran, a pokud ji potvrdí, vyjde vznikající "stovková" koalice fakticky vstříc ČSSD, která jakékoliv školné odmítá. Odloženy také budou jednotné státní maturity, které se měly původně konat už v roce 2008, dodává Mladá fronta Dnes.

Podle Lidových novin nám ale právě minulý týden vzkázala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, abychom školné zavedli a na diplom tak mohlo dosáhnout více Čechů. Platit za studium vysoké školy je obvyklé ve většině vyspělých zemí světa, připomíná deník. Navíc podle nedávného šetření Sociologického ústavu by si za studium rádo připlatilo 49 procent mladých lidí, pokud by získali jistotu, že se dostanou, kam chtějí.

Stát by měl z vybraných daní posílat do krajů víc peněz než dosud. Podle Hospodářských novin to chtějí prosadit ti poslanci - starostové, kteří letos vůbec poprvé usednou do sněmovních lavic. Jak řekl novinám starosta Chrudimi a nově zvolený poslanec ODS Ladislav Libý, je pro něj změna zákona o rozpočtovém určení daní, podle kterého se peníze do regionů a obcí rozdělují, vysokou prioritu. Také starosta Valtic na Břeclavsku Jiří Petrů z ČSSD je přesvědčen, že daňové záležitosti je nutné řešit co nejdříve.

Podobný názor, bez ohledu na politickou příslušnost, měla i většina dalších poslaneckých nováčků, které deník oslovil. Zastupitelé si uvědomují, že zákon o rozpočtovém určení daní nepůjde změnit ze dne na den. "Vše by mělo směřovat k tomu, aby byl nový zákon přijat v polovině příštího roku a začal platit od roku 2008," uvedl pro Hospodářské noviny starosta Tábora, občanský demokrat František Dědič.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme