Právo: Organizátoři CzechTeku 2006 vyjednávají o pronájmu vojenského újezdu
Další ročník technoparty CzechTek by se mohl uskutečnit ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku. Jak zjistilo Právo, organizátoři akce už vyjednávají s armádou o jeho pronájmu. Lidové noviny informují o přemnožení komárů v oblastech, které nedávno zasáhly povodně. Ceny zlata lámou rekordy - klenotníci budou muset zdražit, upozorňují Hospodářské noviny. O případu studenta Jana Chromého píše Mladá fronta Dnes.
Vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku se má stát dějištěm letošní technoparty CzechTek 2006. Zjistilo to dnešní Právo s tím, že místem akce by měla být lokalita bývalé obce Sedlec na okraji újezdu. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek deníku potvrdil, že resort jedná s organizátory CzechTeku o pronájmu pozemku ve vojenském prostoru. Podrobnosti odmítl prozradit, připustil ale, že by mohlo jít právě o újezd Hradiště.
Podle Čírtka ministerstvo oslovili sami technaři už po loňském CzechTeku. Ministr obrany Karel Kühnl tehdy oznámil, že je připravený hledat prostor, kde by se mohla konat letošní technoparty. Do vyjednávání už jsou zapojené i další složky jako například policie. Technaři podle Práva nejprve požadovali pozemek o rozloze čtyřiceti hektarů, později přišli s žádostí o stotřicetihektarovou plochu. Policejní prezídium případné pořádání CzechTeku ve vojenském prostoru uvítalo, dodává list.
Oblasti postižené nedávnými záplavami prohrávají boj s přemnoženými komáry, konstatují Lidové noviny. Hejna bodavého hmyzu otravují život desetitisícům lidí především na jihu Moravy. Komáří kalamitě čelí i obce kolem Labe ve Středočeském a Ústeckém kraji. Lidé z jižní Moravy říkají, že komárů je mnohem víc než obvykle a jsou také větší. 15 tun postřiku na hubení komářích larev, které stát nechal dovézt ze Spojených států, tak stačilo jen pro nejvíc zasažené oblasti.
Česko poráží další soupeře v konkurenčním boji ekonomik, informují Hospodářské noviny. Podle renomovaného žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavil mezinárodní institut pro rozvoj managementu ve Švýcarsku, se naše země loni posunula o pět příček vzhůru a obsadila 31. místo z 61 sledovaných států. Z postkomunistických zemí střední a východní Evropy je na tom lépe pouze dvacáté Estonsko. Sousední Slovensko si polepšilo o jedno místo a je na 39. pozici.
Podle švýcarských odborníků Česko v konkurenceschopnosti předběhlo například Thajsko, Francii nebo Jižní Koreu. Žebříček ekonomik vedou Spojené státy následované Hongkongem a Singapurem. Experti vidí za zlepšením naší pozice především zrychlení ekonomického růstu a úspěchy zahraničního obchodu. Dobrou kondici a schopnost konkurovat podle deníku potvrzuje i řada domácích firem. Mimořádně úspěšný rok měly ČEZ, Škoda Auto, Český Telecom i další giganti.
Na jiném místě Hospodářské noviny rozebírají dopady rekordních cen zlata na světových trzích. Zlato je totiž o dvě třetiny dražší než před rokem. Tak cenné bylo naposledy před 25 lety. Drastický vzestup cen pocítí hlavně domácí šperkaři a samozřejmě i jejich zákazníci. Klenotníci tak budou muset v příštích měsících zdražit. Odhady podle listu počítají se zvýšením cen o 20 až 25 procent.
Mladá fronta Dnes píše o případu studenta Jana Chromého z Českých Budějovic. Střední škola, kde měl devatenáctiletý mladík maturovat, ho vyloučila kvůli marihuaně. Krabičku se třemi gramy drogy u něj našel učitel. Následoval vyhazov. Otec studenta teď sbírá podpisy pod petici požadující, aby mladík mohl dostudovat. List vysvětluje, že zatímco základní škola žáka kvůli povinné docházce vyloučit nesmí, ředitelé středních škol mohou přistoupit k vyhazovu v případě každého vážnějšího porušení školního řádu.