Právo: Radar pro Česko má být převezený z Marshallových ostrovů

Právo píše o tom, že vláda Mirka Topolánka včera potvrdila jednu ze spekulací kolem radaru, který chtějí v České republice umístit Spojené státy. Mladá fronta Dnes zjistila, že šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous zaměstnává u svého útvaru bývalé spolužáky ze školy pro komunistické rozvědčíky. Vláda podle Hospodářských novin dokončila utajovaný převoz deseti kubánských utečenců do Česka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Včera se nečekaně potvrdila jedna ze spekulací kolem radaru, o jehož umístění v Česku usilují Spojené státy americké, uvádí deník Právo. V případě souhlasu českého parlamentu by byl do Brd přemístěný radar z tichomořských Marshallových ostrovů.

Ukázala to zpráva šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga o vyjednávání s USA. Podle listu se dokument omylem úředníků resortu dostal do rukou poslanců. Ministr Schwarzenberg prý kvůli tomu půjde na kobereček k premiérovi.

Ve zprávě Schwarzenberg mimo jiné píše, že se pro vybrané poslance a senátory chystá v polovině dubna cesta na Aljašku a Marshallovy ostrovy, kde jsou radary umístěny. Například paprsek radaru na Marshallových ostrovech je prý zaměřený na základní a střední školu - tím je jednoznačně demonstrovaná naprostá neškodnost lidskému zdraví.

Čtyřstránkový dokument s podpisem ministra také uvádí, že radar nemá vliv ani na blízké letiště. Premiér Mirek Topolánek přitom opakovaně před poslanci tvrdí, že nemohou žádné oficiální informace dostat do chvíle, než vláda zašle Američanům odpověď na jejich nótu, píše Právo.

Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous není jediným bývalým příslušníkem StB, který na významné pozici slouží v elitním policejním útvaru. Mladá fronta Dnes zjistila, že tam pracuje a v minulosti pracovalo několik jeho spolužáků ze školy pro komunistické rozvědčíky, kterou studoval na konci 80. let. Jeden z nich mu dnes dělá zástupce pro krizové řízení. Policejní prezident Vladislav Husák v tom problém nevidí a ministr vnitra Ivan Langer říká, že s tím nemůže nic dělat, píše list.

Česká republika potvrdila pověst země, která patří mezi nejtvrdší odpůrce kubánského režimu Fidela Castra. Podle Hospodářských novin vláda dokončila utajovaný převoz deseti kubánských utečenců do Česka. "Dostanou automaticky azyl, vláda na podporu jejich pobytu vyčlenila i určitou sumu peněz," potvrdila informaci listu ministryně odpovědná za lidská práva Džamila Stehlíková.

O přijetí Kubánců rozhodl kabinet neveřejným usnesením už na konci února. Běženci přiletěli z vojenské základny na Guantánamu, kde mají Američané kromě vězení pro teroristy i uprchlický tábor.

Při útěku z Kuby totiž běžence na moři zadržela pobřežní stráž. Američané mají pro tyto případy jasné pravidlo - kdo nevstoupí na půdu USA, musí zpět na Kubu. U tří rodin ale uznali politické důvody útěku, nepředali je Castrovu režimu a požádali další státy o jejich přijetí. Česko souhlasilo jako první z postkumunistických zemí.

Ministr vnitra Ivan Langer už také požádal primátory českých měst o tři byty, do kterých by se rodiny azylantů mohly nastěhovat. Na přesídlení a integraci přislíbilo ministerstvo městům dotaci.

Mladá fronta Dnes si nechala vypracovat průzkum, který zjišťoval, jak to vypadá s českým manželstvím na počátku 21. století. Výsledky ukázaly, že plných 78 procent Čechů si je jisto, že manželství není překonaná instituce. Jenže zároveň si devět z deseti ženatých a vdaných stěžuje, že jim v manželství něco chybí.

Nejčastěji postrádají stejné názory na důležité věci, pochopení a toleranci. Pětinu lidí v manželství drží děti, strach ze změny nebo z toho, že nebudou mít kde bydlet. Kdyby to tak nebylo, od partnera by podle průzkumu odešli.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme