Právo: Radovan Krejčíř ví, kde jsou ostatky jeho otce

Titulní strana deníku Právo informuje o tom, že uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se nechal slyšet, že ví, kde jsou ostatky jeho otce Lamberta Krejčíře, který měl zemřít při únosu před pěti lety v říjnu. Řekl to prý v květnu osobně redaktorovi České televize Daliboru Bártkovi a ten to v srpnu sdělil policistům. Krejčíř ale zároveň neudal přesné místo, a tak stále chybí zásadní důkaz o smrti Lamberta Krejčíře, kterým je vždy tělo oběti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Podle Práva Bártek v srpnu zahrnul podplukovníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalšími historkami. Prý z podsvětí, a proto neprověřenými. V jedné z nich nebyl českotěšínský podnikatel Lambert Krejčíř unesen, ale "zmizel, aby provedl převody miliardového majetku", aby nebyl v důsledku stíhání syna Radovana státem zajištěn. Miliardový majetek Krejčířů pak podle Bártkovy výpovědi mohl vzniknout z tajného vytištění 120 až 150 miliard korun v českotěšínské tiskárně.

Deníky se opět vracejí k diskusi o možném společném kandidátovi sociálních demokratů, lidovců a zelených. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek a šéf ČSSD Jiří Paroubek se podle Mladé fronty Dnes v úterý odpoledne sešli v Poslanecké sněmovně na jednání, které mělo být utajené. Čunek přišel Paroubkovi vysvětlit, na jaké potíže narazil ve své straně, když chtěl prosadit jako kandidáta KDU-ČSL na prezidenta předsedu Akademie věd Václava Pačese.

Lidé ze stranického křídla vlivného ministra financí Miroslava Kalouska, kteří mají početní převahu v širším vedení KDU-ČSL, vytáhli kartu s Petrem Pithartem. Právě místopředseda Senátu je podle nich ideálním kandidátem lidovců na Hrad. Čunek s Paroubkem se však přes potíže v KDU-ČSL nevzdali myšlenky, že vhodným kandidátem pro dohodu více stran o Hradu je akademik Pačes, píše Mladá fronta Dnes.

Právo píše: Předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes může být podle odhadu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka osobností, která se postaví do prezidentské volby Václavu Klausovi. Záleží vlastně na jediném, a sice zda ho přijmou lidovci.

Tématu se věnují i Hospodářské noviny: Petr Pithart je podle nich věčně poražený vítěz. Kdo si dá tu práci zapátrat v archivech, zjistí zajímavou věc: Petr Pithart zažil v životě více volebních vítězství než porážek. A teď má týden na to, aby si rozmyslel, jestli půjde do souboje, který mu téměř s jistotou přinese porážku třetí. A potřetí se stejným soupeřem: Václavem Klausem.

Podle Lidových novin se má pacient stát klientem. Svéprávnější, lépe informovaný a více chráněný - takový by měl být od roku 2009 český pacient, pokud se naplní vize ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Lidé by měli dostat třeba přesný návod, jak a kde si mohou stěžovat, když budou nespokojeni s péčí. Mají získat i nárok na oponentní posudek odborníka, pokud nesouhlasí s postupem, který zvolil jejich ošetřující lékař.

Zákon o zdravotních službách má především nově vymezit základní pojmy. Definovat třeba, kdo je z pohledu zákona pacient, co je to zdravotnické zařízení a co se rozumí pod pojmem zdravotní péče a zdravotní služba. Předpis má nahradit komunistický zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966, který je i po mnoha novelizacích považován lékaři i pacienty za naprosto nevyhovující a zastaralý. Co všechno by měla nová úprava změnit, zjistily Lidové noviny.

Mladá fronta Dnes se na své první straně zabývá navrhovanou změnou v toleranci alkoholu při řízení motorových vozidel. Nový šéf dopravní policie Martin Červíček nadnesl, že by se minimální hodnoty alkoholu mohly u řidičů tolerovat. Opatrně naznačuje, že by se mohl změnit zákon, který nepřipouští vůbec žádný alkohol v krvi řidiče.

Ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi se to ale nezamlouvá, byť se nebrání diskusi. Nový policejní šéf nabídl ještě další možnost - nastavit přístroje na měření alkoholu v dechu tak, aby hodnoty do 0,2 promile ignorovaly, píše Mladá fronta Dnes.

Česko zažívá tak mohutný růst cen bytů, jako nikdy předtím. To je dnešní téma Hospodářských novin. V krajských městech se starší byty prodávají v průměru o více než dvacet procent dráž oproti loňskému roku. Ceny šly nahoru hlavně ve městech, která stojí v popředí zájmu investorů.

Stálicí mezi nejvíce se zhodnocujícími nemovitostmi je Praha, kde se za poslední rok ceny vyhouply o čtvrtinu. Třípokojové byty v panelácích v hlavním městě se letos prodávají až za dva a půl miliönu korun. Jediným krajským městem, kde ceny prakticky nerostou, je Ústí nad Labem.

Hospodářské noviny odhadují, že cenový boom už zřejmě končí. Podle odborníků ceny především panelákových bytů dosáhly svého vrcholu. Mírnější má být i růst cen starších cihlových bytů. Ke zpomalení přispěje zdražování hypoték, ke kterému patrně dojde kvůli očekávanému zvýšení úrokových sazeb. Podle bankéřů zájem o hypotéky poté poklesne a dá se očekávat zvýšená poptávka po nájemních bytech.

Vláda staví obří soud, ale nemá čím platit - hlásí titulek Mladé fronty Dnes. Se stavbou justičního paláce v Brně za víc než 1,5 miliardy Kč jsou problémy. Její generální stavitel, společnost Imos Brno, prodala minulý týden pohledávky, které má vůči ministerstvu spravedlnosti. Důvod? Nejasnosti kvůli financování areálu.

Podle zdroje Mladé fronty Dnes ministerstvo spravedlnosti už jednou platbu za rozestavěnou budovu odložilo a teď znovu po firmě Imos chtělo, aby mu opět se splátkou několik měsíců počkala. Vyústilo to v to, že firma raději pohledávku prodala.

Informace o potížích s financováním brněnského justičního areálu se objevily den poté, co se ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na speciální tiskové konferenci pokoušel vyvrátit zprávy o tom, že česká justice se pod jeho vedením dostala do finanční krize, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Zástupci resortu nakonec ale potíže připustili a řekli, že případné chybějící peníze získají prodejem nepotřebného majetku a budov.

Podle Lidových novin financuje státní rozpočet a Evropský sociální fond kurzy pro krupiéry. Ministerstvo práce a sociálních věcí tato informace zaskočila. Mluvčí úřadu Jiří Sezemský nejdříve řekl, že o ničem neví. Večer pak poslal Lidovým novinám vyjádření, ve kterém se mimo jiné píše o tom, že "tento projekt byl schválen ještě za ministra Zdeňka Škromacha".

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme