Právo: Topit uhlím se bude moci do roku 2014

Ministerstvo životního prostředí chce přimět lidi topit ekologičtěji, zjistil deník Právo. Podle listu slibuje ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík finanční pomoc těm, kteří se rozhodnou přestat topit uhlím. V roce 2012 až 2014 by podle Bursíka mělo uhlí být zakázáno úplně. Zákonem. Za nejpřijatelnější náhradu označil palivové dřevo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Jenže pro mnoho domácností je uhlí nejlevnější, a proto jím topí, namítá deník Právo a pokračuje: Podle ceníků firem ceny palivového dřeva stoupají a není ho dostatek. Ministerstvo životního prostředí chce do připravovaného zákona zapracovat i sankce, jež by platili lidé, kteří při vytápění nesplní ekologické limity. Kontrolovat a trestat by je měly obce, dodává Právo.

Rakovina už není lístkem na věčnost, tvrdí titulek Hospodářských novin. Čeští pacienti, kteří se léčí s rakovinou, mají dnes mnohem větší šanci na uzdravení něž kdykoli v historii. Pacientů s onkologickým onemocněním je sice stále více, umírá jich ale pořád zhruba stejný počet. Zásluhu na tom podle Hospodářských novin mají nové a velmi účinné léky, nové přístroje, vysoká úroveň lékařů i speciální preventivní programy.

Za kvalitní léčbou rakoviny nemusejí lidé jezdit jen do Prahy či do Brna, upozorňují Hospodářské noviny. Velmi dobrou úroveň má 18 onkologických center, která jsou v každé fakultní nebo krajské nemocnici. Přesná data o tom, kde léčí rakovinu nejlépe, zatím neexistují.

Nejuznávanějším českým centrem je Masarykův onkologický ústav v Brně. Velmi dobrou pověst má i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Plni nebo v Hradci Králové, uzavírají Hospodářské noviny.

Polovina dětí z dětských domovů má v dospělosti potíže se zákonem. Tuto informaci za nejpodstatnější považují Lidové noviny. Údaje vyplývají z analýzy ministerstva vnitra. Ta zkoumala osudy sedmnácti tisíc mladých lidí, kteří v minulých letech opustili dětský domov nebo diagnostický ústav. Nejčastějšími prohřešky bývalých klientů takových zařízení bývají krádeže, uvádějí Lidové noviny.

Ministr vnitra Ivan Langer připustil, že dětská ústavní výchova má velké mezery. "Tyto děti se nestávají řádnými občany," uvedl doslova. Langer zaúkoloval svého kolegu ve vládě, ministra práce a sociálních věcí,aby změnou zákona mimo jiné zvýhodnil pěstounské rodiny před ústavy. V tom ale podle odborníků problém není. Pěstounských rodin je dost, ale projevují zájem jen o malé děti. Naprostá většina navíc odmítá romské děti, všímají si Lidové noviny.

Mladá fronta Dnes ve svém hlavním článku konstatuje, že je zbytečně drahé máslo. Mnohde už stojí přes 40 korun. Během uplynulých pěti týdnů jeho ceny vzrostly o čtvrtinu. Světové ceny mléka ale nejsou na tak vysoké úrovni, aby vysvětlili tak prudké zdražení. Do Vánoc by podle odborníků, které Mladá fronta Dnes oslovila, ceny másla mohly klesnout na reálnou hodnotu, která se pohybuje kolem 33 korun.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme