Právo: V Trokavci bude referendum o americké základně

Místní referendum podle Práva vyhlásili představitelé obce Trokavec na Rokycansku. Tématem hlasování bude americká radarová základna. Lidové noviny zjistily, že bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová chce založit novou strynu. Policie odhalila část gangu, který přes internet vykrádal bankovní účty, píše Mladá fronta Dnes. Hospodářském noviny informují o tom, že o české reklamní nápady je zájem i v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

V Trokavci na Rokycansku vyhlásili místní referendum o radarové základně Spojených států, píše deník Právo. Obec totiž leží na hranici vojenského území Brdy, kde by podle prozatímních vyjednávání mezi americkou a českou vládou mohla být radarová stanice systému protiraketové obrany umístěna.

Jak listu potvrdil starosta Trokavce Jan Neoral, zastupitelstvo jednoznačně rozhodlo, že se místní referendum bude konat 3. března. Svůj názor v něm bude moci vyjádřit 98 obyvatel obce. Starosta prý neví o nikom z nich, kdo by s radarovou základnou souhlasil.

Novou politickou stranu dává dohromady bývalá poslankyně ČSSD a poté místopředsedkyně Nezávislých demokratů Vladimíra Železného Jana Volfová. Podle informací Lidových novin by do ní ráda zlákala i poslance zvolené do Sněmovny za ČSSD - Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Ti museli řady sociálnědemokratických poslanců opustit poté, co umožnili koaliční vládě Mirka Topolánka získat důvěru.

Pracovní název nové strany, kterou Volfová organizuje a která by mohla vzniknout mimo jiné i na základech Strany za životní jistoty, je podle Lidových novin Domov - Životní jistoty. Podle Volfové by mohla mít záhy tři a půl tisíce členů a v budoucnu by ji prý mohl podpořit i bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman.

V jiném článku Lidové noviny uvádějí, že exministr zahraničí v kabinetu Miloše Zemana a někdejší šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan přestal být poslaneckým asistentem Miloše Melčáka. Důvody napsal Melčákovi písemně.

Deníku naznačil, že byly osobní, ale souvisely i s Melčákovým postojem k Topolánkově vládě. Kavan listu také řekl, že teď mimo jiné pomáhá v zahraničně politických věcech předsedům ČSSD a Poslanecké sněmovny Jiřímu Paroubkovi a Miloslavu Vlčkovi.

Policie odhalila část gangu "virtuálních lupičů", který dokázal třem lidem vzít přes internet z Komerční banky dohromady 1,6 milionu korun, píše Mladá fronta Dnes. Organizátory zločinu byli pravděpodobně Ukrajinci, kterým pomáhali tři Češi.

Podle listu zloději kradli peníze z účtů, aniž museli vkročit na území České republiky. "Podobné podvody organizovali zločinci z Ukrajiny i jinde ve světě, třeba v Německu nebo v USA," řekl deníku Miloslav Kocán z odboru hospodářské kriminality pražské policie.

Lupiči peníze kradli tak, že hackeři z Ukrajiny pomocí počítačového viru okopírovali klíč, kterým podnikatelé přes internet ovládali své bankovní účty. Když měli zloději klíč, přihlásili se do systému a převedli peníze na jiný účet.

Najatí Češi pak peníze vybrali a mezinárodním systémem Western Union poslali na Ukrajinu. Tam je někdo s falešnými nebo kradenými doklady vyzvedl. Komerční banka všem třem svým okradeným klientům peníze vrátila, takže je teď vedená jako jediný "poškozený".

Do zahraničí se už nevyvážejí jen české automobily, bodují i české nápady. Jak informují Hospodářské noviny, loni se poprvé prosadilo v cizině hned několik tuzemských reklamních agentur. Kampaně "Made in Czech republic" běží například v Rusku, Polsku, Řecku, ale i ve Finsku.

Největší zájem o naše kreativce je na východních trzích. Nejsou to ale jen reklamní agentury, kterým je český trh malý. Za hranice republiky stále častěji míří i jednotliví reklamní režiséři. V cizině si totiž vydělají mnohem víc než v Česku.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme