Právo: Vicepremiér Jiří Čunek má prý v záloze korunní svědky

Ke kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka se vrací Právo. Experti na organizovaný zločin se podle Deníku údajně vložili do případu týraného Ondřeje. Mladá fronta Dnes zase přináší názory odborníků na zmizelou třináctiletou Annu. Lidové noviny informují o tom, že antimonopolní úřad vyzve České dráhy, aby zrušily některé věrnostní rabaty v nákladní dopravě. Hospodářské noviny zjistily, že starosta Prahy 5 Milan Jančík z ODS pronajal mimořádně výhodně lukrativní budovu soukromé Vysoké škole Karla Engliše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek tvrdí, že si pro svou obhajobu schoval na závěr tři rozhodující svědky, kteří budou vypovídat v jeho prospěch. Řekl to v rozhovoru pro Právo. Jejich výslech před pár dny navrhl Čunkův advokát Eduard Bruna.

Policie Čunka viní z převzetí půlmilionového úplatku. Opírá se o výpověď jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové. Čunek tvrdí, že policie v jeho případě není nezávislá a nezaujatá.

Do případu týraného Ondřeje z Kuřimi na Brněnsku se včera vložili elitní vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, tvrdí Deník s odvoláním na zdroj dobře obeznámený s vyšetřováním. Případ podle něj spěje k rozuzlení. Brzy se prý kolem rodiny Mauerových objeví nové závažné skutečnosti.

Mladá fronta Dnes zase přináší informaci, podle které třináctiletá Anna, která žila u Mauerových a před týdnem zmizela z brněnského Klokánku, udivuje odborníky obrázky se složitými matematickými formulemi. Dívka se například pokouší derivovat a zná i maticový zápis rovnic. Přitom na personál Klokánku působila jako mentálně retardovaná. Zdánlivý rozpor podle listu vysvětluje odborné vyšetření: odhalilo totiž u Anny sociální fobii s rysy autismu.

Mladá fronta Dnes také zjistila, že rodině Mauerových pomáhá bývalý předák Strany zelených Jakub Patočka. Loni ho o pomoc požádala Kateřina Mauerová, starší sestry Kláry, obviněné z týrání syna Ondřeje, a blízká přítelkyně Patočkovy dnes už nežíjící manželky.

Odškodňování těch, které poškodila přílišná délka soudních řízení, je v Česku příliš pomalé. Píší o tom dnešní Lidové noviny s odvoláním na zkušenosti advokáta Václava Vlka. Podle něj dnes ministerstvo spravedlnosti vyřizuje žádost zhruba půl roku, tedy na samé hranici zákonem stanovené lhůty, a ve složitějších případech i déle.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík z ODS pronajal mimořádně výhodně lukrativní budovu soukromé Vysoké škole Karla Engliše, v jejíž akademické radě ještě před několika měsíci figuroval. Upozorňují na to Hospodářské noviny.

Jančík ještě nedávno s lidmi z dozorčí rady školy také podnikal. Zastupitel za ODS Ondřej Gál listu řekl, že usedlost Hřebenka, kam se má škola nastěhovat, je na exkluzivním místě Prahy v klidové zóně se zahradou, kde je tržní nájem i desetinásobný.

Archeologové, kteří zkoumají hlavní náměstí v Ústí nad Labem, se prokopali do mrazáku bývalého řeznictví Houdek, kde za války zahynulo 17 řezníků. Na stopy po jednom z nejsmutnějších příběhů, který se v Ústí odehrál v dubnu 1945 při spojeneckém náletu, narazili při vykopávkách před stavbou komerčního centra, podrobnosti má Mladá fronta Dnes.

Jak informují Lidové noviny, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže během dvou až tří týdnů vyzve České dráhy, aby zrušily některé věrnostní rabaty v nákladní dopravě. A to tam, kde mají dominantní postavení na trhu: tedy v transportu sypkých materiálů jako je písek, štěrk nebo uhlí. Podle antimonopolního úřadu je jednání Českých drah nezákonné. Firmě hrozí pokuta ve výši desítek milionů korun.

A ještě jednou na téma státem vlastněných Českých drah: tentokrát v Mladé frontě Dnes. ČD prodaly 49procentní podíl ve své dceřiné společnosti Railreklam pod cenou.

Lidé pracující v reklamě odhadují cenu agentury, která ovládá reklamní plochy a okolí železničních tratí, ve vlacích i na nádražích, na víc než sto milionů korun. Společnost Tardus se ale stala jejím podílníkem za vklad pouhých 15 milionů korun.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme