Pravomoci ČOI pro kontrolu pyrotechniky se zatím nerozšíří. Kvůli chybě v zákoně

Česká obchodní inspekce měla získat větší pravomoci při kontrolách pyrotechniky - kvůli chybě v zákoně je ale zatím nemá. Změnu týkající se třeba nekalých a klamavých obchodních praktik v oblasti pyrotechnických výrobků měl novelizovat nový zákon platný od 4. září. Jenže zákon o pyrotechnice omylem novelizuje jiný odstavec, proto zamýšlené změny nepřinese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavní pyrotechnika | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Malé fontánky, bouchací kuličky nebo vystřelovací konfety - pyrotechniku první třídy, kterou si můžou koupit děti od 15 let, kontroluje Česká obchodní inspekce.

Zajímá ji hlavně její skladování nebo to, jestli obchodníci neprodávají lidem pyrotechniku vyšších tříd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákon o pyrotechnice omylem novelizuje jiný odstavec, ČOI nemůže provádět kontroly nejnižší třídy. Více od Barbory Kladivové

Nově ale mohli kontroloři České obchodní inspekce pokutovat další oblasti prodeje.

„Nekalé obchodní praktiky, klamavé obchodní praktiky, informační povinnosti, jestli jsou informace o způsobu použití v českém jazyce,“ vyjmenovává mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Toto rozšíření měl umožnit nový zákon. Ale protože během schvalování došlo k záměně odstavců, nepřinesla novelizace žádnou změnu.

„Skutečně se stalo, že změnový zákon omylem změnil paragraf 23, odstavec 8. Přitom se měl změnit paragraf 23, odstavec 7. Tam vznikl ten problém, který teď budeme řešit,“ popisuje Pavel Koblasa, vedoucí oddělení kontroly českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

Chyba během úprav

Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu se při vydávání zákona stala chyba. „Tento záměr v průběhu úprav při legislativním procesu ze znění zákona o pyrotechnice vypadl,“ přiznává mluvčí resortu František Kotrba.

Dohledat u koho se chyba konkrétně stala, ale podle poslanců potrvá i několik dní. Omyl se navíc prodraží.

„Pokud by to mělo probíhat všechna vládní kolečka, ministerská kolečka, měl to být řádný návrh, tak by cena byla minimálně desítky tisíc korun jenom na administrativu,“ upozornil poslanec sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda z ODS.

Už příští týden k jednomu stolu usednou Česká obchodní inspekce, Úřad pro zkoušení zbraní a střeliva a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pokud by se úřady na dodatečné úpravě s ministerstvem dohodly, v platnost by mohl vstoupit od 1. ledna příštího roku s novelou spotřebitelského zákona.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme