Pravomoci hlavy státu bychom neposilovali, shoduje se většina prezidentských kandidátů

Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a Ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina kandidátů na prezidenta republiky. Nesouhlasí tak s dřívějším názorem současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří by přesto dílčí změny přivítali. Líbila by se jim třeba možnost zákonodárné iniciativy hlavy státu, odvolatelnost prezidenta občany či zrušení pravomoci zastavit trestní stíhání.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Uchazeči o prezidentský post to sdělili v anketě na dotaz, zda pravomoci prezidenta považují za dostatečné, nebo by je s ohledem na mandát z přímé volby posílili. Otázku dostal i současný prezident Miloš Zeman, na anketu ale neodpověděl.

Má Česko přijmout euro? 'Mělo by se o tom diskutovat,' míní většina uchazečů o post prezidenta

Číst článek

Jiří Drahoš

bývalý předseda Akademie věd

„Jsou zcela dostatečné. Náš ústavní systém je vyvážený. Stačí jej jenom respektovat. Přímá volba poněkud uvolňuje prezidenta od konkrétních politických stran a přibližuje jej všem občanům. To ale není důvod ke změně pravomocí.“

Pavel Fischer

bývalý český velvyslanec ve Francii

„Měnit pravomoci prezidenta by předpokládalo měnit ústavu. Do jejího textu bych však zásadně nezasahoval. Doba je příliš zjitřená. Změňme raději politický styl.“

Petr Hannig

hudebník a šéf strany Rozumní

„V podstatě jsou dostatečné, pouze bych přidal jednu navíc: prezident by měl mít možnost zákonodárné a ústavodárné iniciativy. Měl by mít možnost navrhovat zákony a navrhovat změny Ústavy. Schvalování těchto návrhů by bylo obvyklé, tak jak tomu je nyní.“

Sociální sítě, PR. Jak jsou na tom prezidentští kandidáti dva měsíce před volbami s financemi?

Číst článek

Marek Hilšer

lékař, aktivista

„Vymezení prezidentských pravomocí v Ústavě ČR je dostatečné. V systému vládnutí parlamentní republiky by posílení pravomocí prezidenta způsobovalo nerovnováhu a napětí. Nejsem pro vytváření hybridů, které by narušovaly naši ústavní tradici. Prezident s přirozenou autoritou může situaci v zemi pozitivně ovlivnit i bez posilování pravomocí.“

Michal Horáček

podnikatel a textař

„Pravomoci dané Ústavou a dalšími zákony jsou podle mého názoru dostatečné. Problém mám jen s odvolatelností prezidenta. Se změnou na přímou volbu se také změnil postup odvolání prezidenta tak, že hlava státu je v současnosti prakticky neodvolatelná. Jsem pro to, aby občané mohli odvolat prezidenta v referendu, jako je tomu na Slovensku či v Rakousku.“

Jiří Hynek

prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

„Pravomoci prezidenta považuji za naprosto dostatečné a rozhodně bych je neposiloval. Dokonce bych navrhl, aby jedna z nich byla zrušena - a to možnost udělit milost v průběhu trestního stíhání. Myslím si, že by vždy měl proběhnout soud a být vynesen rozsudek. Teprve poté by měl prezident zvažovat udělení milostí.“

https://www.irozhlas.cz/volby/debata-volby-prezident-topolanek-drahos-horacek-pravnicka-fakulta_1711082120_sam

Číst článek

Vratislav Kulhánek

bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

„Myslím, že v systému, který je vymezený Ústavou České republiky, jsou adekvátní a není třeba je nijak posilovat. Bez ohledu na způsob volby prezidenta.“

Mirek Topolánek

bývalý premiér a předseda ODS

„Ústavu bych neměnil a není to jen názor můj, ale i ústavních právníků. Ukázalo se, že přímá volba stejně jako nepřímá je více závislá na míře přirozené prezidentské autority a touhy zasahovat do dění než na nějakých dodatečných pravomocích, speciálně v období po volbách. Ústava popisuje jednotlivé situace docela dobře a ponechává prezidentovi poměrně velký prostor pro to, aby jednal nejen v rámci Ústavy, dobrých mravů a zvyklostí, ale také aby reagoval pružně na vývoj situace. K tomu má prezident pravomoci silné dostatečně. Prezident má v zásadě povinnost dbát na ústavnost celého procesu, má chránit demokracii, svobodu a lidská práva, zastupovat stát navenek a nedělat ostudu.“

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme