Pravomoci okresů má podle senátorů převzít 205 a ne 194 obcí

Okresní úřady by mělo podle Senátu od příštího roku nahradit 205 obcí s rozšířenou působností. Senátoři vrátili sněmovně zákon o pověřených obcích s doporučením zvýšit počet takzvaných malých okresů o jedenáct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Senát ČR | Zdroj: AFP

Po zániku okresních úřadů ke konci letošního roku má totiž část jejich agendy přejít na kraje a část právě na 192 pověřené obce. Zastánci reformy, senátoři ČSSD a části Koalice, soudí, že státní správa se tak přiblíží občanům.

S reformou je naopak nespokojena Občanská demokratická strana. "Dům, který je stavěn od střechy, a to je myslím výstižné přirovnání pro připravovanou reformu, nemůže dobře stát," tvrdí například senátor a jičínský starosta Jiří Liška.

"My máme strach, že ta nevyvolená města postupně zaznamenají úpadek podle skrytého lobby. Tam, kde je výkon státní správy, se postupně usídlí skrytá ekonomická moc. protestuje ale Jaroslav Uchytil, lidovecký starosta Chlumce nad Cidlinou a autor petice proti reformě, kterou podepsaly více než čtyři stovky měst.

Zatímco Chlumec nad Cidlinou se mezi pověřené obce nedostal, jedenácti městům se to podařilo. Jsou mezi nimi například Kuřim, Pohořelice, Vizovice či Nepomuk.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme