Pravomoci Rady ČT zřejmě od zítřka převezme sněmovna

Sněmovní výbor pro kulturu doporučil dolní komoře parlamentu, aby po ukončení mandátu současné Rady České televize dočasně převzala některé její pravomoci. Toto stanovisko prosadili v rámci projednávání novely zákona o České televizi poslanci sociální demokracie, lidovců a Unie svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lze předpokládat, že stejné strany jej prosadí i zítra, kdy bude o novele jednat celá Poslanecká sněmovna. Ta by tak mohla odvolat Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele České televize a následně jmenovat jeho prozatímního nástupce. K uvedenému závěru ale výbor nedokázal dospět do včerejší půlnoci, kterou mu šéf sněmovny Václav Klaus stanovil v rámci stavu legislativní nouze jako nepřekročitelnou lhůtu. Není tedy zcela jasné, jestli lze rozhodnutí považovat za klasické usnesení, nebo jen za doporučení.

Jedním z doporučení je, že by členství v nové mediální radě mělo mít takzvaný cirkulační charakter. Co si pod tímto termínem představit? Jak vysvětluje člen kulturního výboru, sociální demokrat Miloslav Kučera, tento termín znamená, že členství v radě nezanikne vždy všem členům naráz, protože budou mít různě dlouhá funkční období.

Předkladatel novely ministr kultury Pavel Dostál je s diskusí ve výboru vcelku spokojen. Fakt, že nebylo přijato žádné celkové usnesení pro jednání dolní komory parlamentu, ho ale znepokojuje.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme