Pravomoci Ústavního soudu opět rozvířily ostrou debatu mezi politiky

Po prezidentu Václavu Klausovi kritizuje Ústavní soud předseda vlády a ODS Petr Nečas. V nedělním pořadu televize Prima uvedl, že někteří ústavní soudci jsou předpojatí a naznačil, že je na čase diskutovat o změně Ústavy, na základě které by se soudci nemohli vyjadřovat k rozpočtovým záležitostem. Svými výroky vyvolal Nečas ostrou reakci ČSSD. Podle ní zachází mimo hranice demokratického hřiště. Okleštění pravomocí Ústavního soudu odmítá také Karolína Peak z Věci veřejných. Určitou revizi zákona o ÚS nevylučuje odborník na ústavní právo Aleš Gerloch.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudci Ústavního soudu

Soudci Ústavního soudu | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Petr Nečas v neděli v televizi Prima uvedl, že existuje jistá míra předpojatosti u některých členů Ústavního soudu. „Protože já považuji například za neuvěřitelný výrok, který řekla paní místopředsedkyně Eliška Wagnerová na adresu ministra financí Kalouska, kde ho přirovnala k nacistům. Především to ale ukazuje jistou míru osobní a politické podjatosti. A je otázka, zda potom tato bitva ústavních institucí, kdy na jedné straně stojí nějaká parlamentní většina a vláda a na druhé straně Ústavní soud, zda by něco přinesla České republice," uvedl premiér Nečas.

V souvislosti s tím pak v debatě televize Prima premiér nadhodil, že by Ústavní soud do budoucna neměl rozhodovat o zákonech týkajících se rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud. Diskutuijeme s předsedkyní poslaneckého klubu VV Karolínou Peake, komentátorem HN Jiřím Leschtinou a Janem Wintrem z Právnické fakulty v Praze.

Nečasova kritika na adresu rozhodování Ústavního soudu zase vedla předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku k názoru, že českému premiérovi chybí do západních politiků ještě hodně, a že předseda vlády hraje mimo demokratické hřiště. Výroky premiéra považuje ČSSD za "nepřijatelný útok na nezávislost rozhodování Ústavního soudu a za zpochybnění soudního systému v Česku".

Pro okleštění pravomocí ÚS není důvod, říká Peak z VV

Volbu slov místopředsedkyně soudu Elišky Wagnerové, která přirovnala ministra Kalouska k nacistům, považuje za nešťastnou právnička a předsedkyně poslaneckého klubu Věcí Veřejných Karolína Peake, s omezením pravomocí Ústavního soudu ale nesouhlasí.

„Svým způsobem chápu kritiku premiéra Nečase, který je odpovědný za rozpočet a exekutivu, ale na druhou stranu nevidím důvod pro okleštění pravomocí Ústavního soudu,“ řekla na Rádiu Česko.

Dodala, že jakýkoli zásah do pravomocí Ústavního soudu, do ústavy jako takové, není něco, co je o rozhodnutí jednoho člověka či jedné koaliční strany.

„Takovému zásahu musí předcházet velmi dlouhá diskuse a zásah může být narušením pojistek, které jsou v ústavě velmi dobře vyvážené. Obávala bych se takových zásahů, jakkoliv diskuse o nich je zcela legitimní," uvedla s tím, že Věci veřejné tuto otázku s TOP09 ani uvnitř strany nediskutovaly.

Výrok premiéra mě zklamal, říká Jan Wintr PF UK

Debata o pravomocích soudů a zvláště ústavního, není nová. I Petr Nečas připomněl, že Ústavní soud zrušil dokonce ústavní zákon, který rozpouštěl Poslaneckou sněmovnu. Jak ale na Rádiu Česko uvedl Jan Wintr z katedry teorie práva na Právnické fakultě UK, Ústavní soud své pravomoci nepřekračuje.

„Poslední rozhodnutí ohledně stavebního spoření, které vzbudilo velké pobouření, je naprosto v mezích toho, co je úkolem Ústavního soudu. Včerejší výrok pana premiéra mě zklamal, protože odporuje mé představě, jak by se měli politici vyjadřovat o soudcích,“ řekl.

Výroky místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové na adresu ministra financí Kalouska, kterého ho přirovnala k nacistům, nejsou podle něj šťastné. „Nicméně hovořit o osobní a politické předpojatosti ústavních soudců mě přijde, že se pohybuje mimo rozumnou politickou diskusi,“ dodal.

Ústava by vyžadovala celkovou analýzu

„Já se domnívám, že ústava by vyžadovala celkovou analýzu a jednou z věcí by bylo i postavení Ústavního soudu,“ uvedl v Ozvěnách dne vedoucí Katedry ústavního práva PF UK Aleš Gerloch. Zároveň ale zdůraznil že se mu nezdá takové řešení, které je reakcí na konkrétní rozhodnutí ÚS.

„Upozornil bych také na to, že nejde primárně o pravomoci založené v ústavě, ale spíše by se mohlo uvažovat nad procedurami, jak jsou zakotveny v zákoně o ÚS. Eventuálně i otázka zase upravená v ústavě, která vyvolává problémy, je způsob ustavování soudců. Čili těch věcí by bylo víc a netýkají se jen Ústavního soudu,“ řekl.

Přestože v některých případech lze podle něj potvrdit, že ústavní soudci až příliš zasahují do politického života, zdůraznil, že obecně to neplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných úpravách Ústavy jsme v Ozvěnách dne mluvili s Alešem Gerlochem, vedoucím Katedry ústavního práva PF UK. Hostem byl také komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

„Právě pravomoci ÚS a způsob rozhodování je stanoven jak ústavou, tak zákonem o ÚS. Takže i to, co se objevuje v posledních měsících poměrně často, že i politici využívají možnost obracet se na ÚS častěji než v minulosti, je dáno další úpravou, konkrétně právě v zákoně o ÚS, kdo může navrhovat přezkoumání ústavnosti zákonů a podobně,“ přiblížil.

„Úprava je v zásadních otázkách obdobná jako v řadě jiných srovnatelných států EU, ale existují různé modely ústavního soudnictví,“ dodal.

V ČR je Ústavní soud vtahován do politiky

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Ozvěnách dne připomněl, že kritika ze strany prezidenta a premiéra na adresu Ústavního soudu není běžnou taktikou v rozvinutých demokraciích. V Česku to má podle něj několk příčin.

„Je to zakotveno už v systému, jakým jsou jmenováni ústavní soudci – jsou odsouhlasováni Senátem na prezidentův návrh – a tam už bývají konflikty. A pak je to to, že český Ústavní soud je vtahován do politiky, protože řada věcí, které nejsou politici schopni ve sněmovně ‘rozetnout‘, se na základě určitého podání dostávají na stůl ústavních soudců. Takže ÚS se pohybuje v politické rovině a to je nebezpečné," přiblížil.

Co se týče úvahy premiéra Nečase o změně Ústavy a odebrání pravomoci ÚS rozhodovat o zákonech s dopadem na státní rozpočet, s tím Nováček nesouhlasí. „Ústavní soud je tady od toho, aby hájil soulad ústavního řádu se zákony a nemůže být výjimka ani v případě věcí týkajícího se státního rozpočtu,“ dodal komentátor.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme