Pravoslavní věřící slaví Vánoce

Pravoslavní věřící slaví v těchto dnech Vánoce. Šestý a sedmý leden jsou totiž vánoční dny podle Juliánského kalendáře, kterým se stále řídí například ruská, srbská či gruzínská pravoslavná církev. Pravoslavní věřící slaví Vánoce. Čeští pravoslavní slaví Vánoce oficiálně 24. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční ikony v pravoslavném chrámu sv. Václava v Litoměřicích | Foto: Jana Šustová

Zatímco podle Gregoriánského kalendáře je dnes 7. ledna, podle Juliánského kalendáře je 25. prosince. "Tím posunem, který byl způsobem reformací Juliánského kalendáře za papeže Řehoře ve 14. a později 17. století došlo k posunutí o 13 dní," vysvětlil Rádiu Česko pražský arcibiskup české pravoslavné církve Kryštof.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravoslavní věřící slaví Vánoce. Hostem Rádia Česko byl pražský arcibiskup české pravoslavné církve Kryštof.

Podle něj se patriarchové pravoslavné církve o reformu pokusili v roce 1923, když se v Konstantinopoli domluvili, že posunou 13 dní zpět, že se budou řídit občanským kalendářem. Po návratu domů se ale někteří z nich setkali s nevolí věřících.

"Byl to například ruský patriarcha, který chtěl zavést tuto reformu. Před ním to ale udělal Lenin a věřící tam tehdy nebyli konformní s komunismem a brali to jako ústupek bolševismu. Proto v Rusku a v některých dalších zemích, na které mělo Rusko velký vliv, zůstal platit původní Juliánský kalendář. Ve zbývajících patriarchátech se ale Vánoce slaví podle občanského kalendáře," přiblížil arcibiskup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravoslavné Vánoce očima otce Aleksije, který v Rusku zastupuje české a slovenské pravoslavné.

Česká pravoslavná církev sice slaví vánoce 24. prosince, neoficiálně se však v některých českých pravoslavných obcích a rodinách slaví také v lednu.

"Mladí pravoslavní Češi se většinou řídí podle Juliánského kalendáře. Protože jim je sympatické, že v Betlémě jsou dnes pravoslavné bohoslužby a oslavy narození Páně," dodal arcibiskup.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme