Pražané by brzy mohli volat mobilem i z tunelů metra, záleží na operátorech

Během jízdy pražským metrem si z mobilu nezavoláte. V mnoha světových metropolích přitom volání z tunelu podzemní dráhy problém není, třeba v Bruselu, Hong Kongu, Moskvě nebo dokonce Káhiře. V české metropoli by se lidé něčeho takového mohli také dočkat, už brzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metro, nástupiště, cestující (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

Každodenní cesty metrem do práce a z práce by spousta lidí ráda využila k vyřízení telefonátů, SMS korespondence nebo čtení posledních zpráv na svých chytrých telefonech. V tunelech podzemní dráhy stráví Pražané i desítky minut denně. Vedoucí jednotky dopravní cesty pražského metra inženýr Marek Kopřiva ale vzkazuje nespokojeným cestujícím, aby se zavedení signálu do podzemí dožadovali u mobilních operátorů.

„Ptát by se měli lidé toho, kdo jim tuto službu poskytuje, a v tomto duchu jim také odpovídáme. Jsme samozřejmě připraveni s operátory jednat, a také už s nimi jednáme. Pokud budou chtít tuto službu zavést, nic jim nebrání, uzavře se jen majetkově právní smlouva o umístění zařízení v našich prostorách.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Volat by mohlo být brzy možné i v tunelech pražského metra

Iniciativu by tak podle pražského Dopravního podniku měli vyvinout provozovatelé mobilních sítí.

„Operátoři jsou ti, kteří by měli tyto technologie zavést, v cestě samozřejmě stojí náklady, protože cena je poměrně vysoká,“ upozorňuje Kopřiva.

Blanka Vokounová z tiskového oddělení Telefónicy O2 přiznává, že důvody nepokrytí tunelů metra mobilní sítí jsou na straně operátů.

„V tunelech metra signál k dispozici není, a to z důvodů technologických a částečně také finančních.“

Přesto ale mobilní operátoři podle Vokounové už s Dopravním podnikem jednají a výsledek by měl Pražany potěšit.

„Pokud by jednání a technologické testy dopadly dobře, nové stanice, což znamená od Dejvické na Motol, by byly pokryty signálem jak hlasovým, tak datovým, a to včetně 3G. To znamená, že by zákazníci mohli normálně používat mobilní telefony nebo tablety pro surfování po internetu. Když projekt dopadne dobře, spojili by se v něm všichni tři operátoři,“ dodává Blanka Vokounová.

Pražané se tedy alespoň na novém úseku metra do Motola zřejmě dočkají úplného pokrytí mobilním signálem. Někteří cestující ale možná budou likvidace jedné z posledních oáz klidu, kde nevyzvánějí mobilní telefony, nakonec i litovat.

Štěpán Macháček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme