Prázdninový zákaz jízd kamionů komplikuje nedostatek parkovišť, řidiči nařízení obcházejí

Od začátku prázdnin musejí řidiči kamionů v pátek večer a v sobotu dopoledne zaparkovat svoje auta na odstavná parkoviště. Platí totiž prázdninový zákaz jízd. Odstavné plochy u hlavních tahů ale nedostačují.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstavné parkoviště kamionů (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Během prázdnin v pátek večer a v sobotu dopoledne nesmí kamiony a nákladní auta v Česku na dálnice a silnice pro motorová vozidla. Zákaz platí taky na silnicích prvních tříd. Šoféři si ale dlouhodobě stěžují na nedostatek parkovacích míst, kde by svá auta vůbec mohli odstavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice nedostatku parkovacích ploch si poslechněte v příspěvku Jana Pastora

„V pátek mohu jezdit jen do pěti, pak už ne. V sobotu až od jedné hodiny,“ říká jeden z řidičů kamionu Radiožurnálu. „Je to problém, nejsou hlavně parkovací místa,“ přidává se další.

Především problém nedostatku odstavných míst zmiňuje i třetí řidič: „V Čechách rozhodně není kde stát, je to tady katastrofa, těch pár pump nepokryje parkovací místa, která jsou potřebná. A když potřebujete někam dojet a zaparkovat, tak není kde. Španělsko a Skandinávie, to je jako nebe a dudy. Sem se člověk vrací jako víceméně na Balkán, katastrofa,“ hodnotí stav řidič.

Slova šoférů potvrzuje i Jan Medveď ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA. „Mohu jen potvrdit, že v České republice chybí stovky, spíše tisíce, míst na těch hlavních tazích, kde by řidič mohl vozidlo odstavit, aby přečkal zákaz jízdy. Ten po nás požaduje dodržování nějakých pravidel, ale podmínky nám k tomu moc nevytváří, řekl bych, že skoro vůbec ne,“ konstatuje Medveď.

Další zákaz pro kamiony. Na silnice nesmí v pátek odpoledne a sobotu dopoledne

Číst článek

Nedostatek parkovacích míst pro kamiony si podle Jana Rýdla uvědomuje i Ředitelství silnic a dálnic. Podle něj se problémem intenzivně zabývají a řidiči by se už brzy mohli dočkat nových odpočívadel a parkovišť.

„Neříkám, že těch parkovacích míst je dost, a zároveň neříkám, že doplníme další stovky a stovky parkovacích míst na D1 mezi Prahou a Brnem, tam prostě ta kapacita není. Na nově budovaných dálnicích, tam budujeme poměrně rozsáhlé parkovací odstavné plochy,“ říká Rýdl.

Řidičům ale zatím nezbývá nic jiného, než zákaz porušit, jak vysvětluje Jan Medveď z ČESMAD BOHEMIA. „Ten dopad je, že nemají nejen kde zastavit, ale že se poté snaží využívat silnice nižších tříd, aby se dostali domů,“ vysvětluje Medveď. Nebo pokračují v jízdě dál a riskují pokutu až 2 tisíce korun.

Jan Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme