Praze bude nejspíš vládnout ODS a ČSSD, připustila TOP 09

Praze bude pravděpodobně vládnout velká koalice ODS a ČSSD. Rádiu Česko to řekl předseda TOP 09 v Praze František Laudát. Rozhodnuto sice zatím není, podle něj je ale tento scénář nejvíce pravděpodobný. Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Pravděpodobnost, že Praze bude vládnout velká koalice, je teď největší. Děláme všechno proto, abychom tento vývoj, který je popřením výsledku pražských voleb a přáním voličů, zabrzdili,“ řekl Laudát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda TOP 09 v Praze František Laudát a volební lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda ve Světě o osmé.

Situace je podle něj skutečně výrazně dynamická a intenzivní jednání začala s plnou vahou až po druhém kole senátních voleb.

„Myslím si, že zastoupení v městské radě a další funkce by měly reflektovat výsledek voleb, které jsme přesvědčivě vyhráli. Nicméně ne tak, abychom mohli některým podivným jednáním a koalicím, které Praze hrozí, zabránit,“ řekl Laudát.

Připustil, že TOP 09 má blíže k občanský demokratům. „Jenže ODS ještě během kampaně vytáhla některá témata ryze sociálně demokratická či dokonce výrazně levicovější. Ať už je to třeba jízdné pro děti do patnácti let zdarma,“ podotkl Laudát.

TOP 09 předloží koaliční smlouvy

Odpoledne mají nicméně vyjednavači občanských a sociálních demokratů dostat od TOP 09 návrh koaliční smlouvy. Volební lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda proto velkou koalici zatím potvrdit nechce. „Z mého pohledu nelze něco takového říkat,“ podotkl Svoboda s tím, že teprve z odpoledního jednání mohou vyplývat jakékoli další závěry.

Předseda ODS Petr Nečas po včerejším jednání výkonné rady podotkl, že většina pražských voličů volila výrazně pravicově. Dodal ale, že výkonná rada nemluví do koaličních jednáních ve městech. „Slova Petra Nečase velmi silně vnímám. Ale znovu říkám, že to, co budeme dělat, je to, abychom mohli pravicový program realizovat v co největším rozsahu,“ poznamenal Svoboda.

Řekl také, že by se snažil, aby v městské radě došlo k obměně a na posty neusedali stejní lidé jako za primátora Pavla Béma. „Nebudu říkat žádné jméno. Ale moje maximální snaha bude o to, aby rada byla pro voliče co nejvíce důvěryhodná,“ uzavřel volební lídr občanských demokratů.

Václav Pešička, Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme