Praze mohou chybět strategické informace NATO a EU

Česku hrozí, že může být odstřiženo od strategických informací Severoatlantické aliance a Evropské unie. Bruselu se nelíbí, že v České republice je příliš široký okruh lidí, kteří se bez prověrky Národního bezpečnostního úřadu mohou seznamovat s těmi nejtajnějšími údaji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad

Národní bezpečnostní úřad | Foto: Národní bezpečnostní úřad

Jde především o zákonodárce, ale také představitele vlády, soudce, advokáty a další. Národní bezpečnostní úřad proto podle informací Radiožurnálu připravuje novelu zákona, která okruh těchto lidí výrazně omezí. Podle ředitele NBÚ Petra Hostka má tato výsada zůstat prezidentovi.

"Víceméně tam by u těchto informací měly mít prověrku všechny osoby. V měsíci srpnu má přijít následná kontrola NATO, jakým způsobem jsme naložili se závěry inspekční zprávy NATO. Doufám, že tu intenzitu jsme už trochu otupili a že jsme přesvědčili spojence z NATO, že myslíme upřímně to, že utajované informace tady budou ochraňovány tak, je evropským standardem."

Jan Vidím z ODS požadavkům Severoatlantické aliance rozumí. Ale myslí si, že tak razantní snížení počtu lidí, kteří mohou číst tajné materiály bez prověrky NBÚ, není zapotřebí.

"Já bych byl pro, aby se zúžil pouze na reprezentanty exekutivy, tedy ministry. Tomu se vůbec nebráním. Jenom chci upozornit, že já jsem byl předsedou branně bezpečnostního výboru čtyři roky. A za celou tu dobu mně, ani výboru, nebyl adresován jediný utajovaný dokument z NATO nebo EU."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme