Pražská ČSSD nevyškrtne Pocheho z kandidátky, řekl Březina

Miroslav Poche by měl odstoupit z kandidatury v komunálních volbách, vyzvalo ho k tomu politické grémium sociální demokracie. Pražská ČSSD však Pocheho z kandidátky odmítla vyškrtnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany | Foto: Tomáš Adamec

Poche v minulých dnech tvrdil, že dal sociální demokracii několik set tisíc korun. Aby z nich nemusel platit daň, tak je do stranické kasy poslal přes spolustraníky jako členské příspěvky.

Nejužší vedení sociální demokracie si na ranní jednání grémia pozvalo i zástupce pražské organizace ČSSD, aby s nimi situaci probralo. Zástupci Prahy se měly podle úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky rozhodnout, jak se situací naloží.

Podle Sobotky byly možnosti v podstatě dvě. Buď, že Miroslav Poche rezignuje ještě teď před volbami. Pokud by ale nechtěl poškodit ČSSD tím, že by získala méně hlasů vyškrtnutím právě jeho jména, měl by okamžitě po volbách složit mandát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Březina z ČSSD a komentátor Petr Nováček mluvili v Ozvěnách dne o případu Miroslava Pocheho

„Pan Poche vyvodil osobní odpovědnost tím, že rezignoval na všechny stranické funkce. Jeho vyškrtnutí z kandidátky by ale poškodilo výsledky sociální demokracie, protože na kandidátní listině už nelze jakéhokoliv kandidáta nahradit. V obvodě bychom tak ztratili zhruba jedenáct procent hlasů. Pan Poche na kandidátce zůstane a k celému případu se vrátíme po volbách,“ uvedl místopředseda pražské ČSSD Karel Březina.

Rozdílný názor pražské ČSSD a vedení strany prý žádný rozpor nezpůsobuje. „Snažíme se maximalizovat výsledek sociální demokracie Praze a proto jsem se takto rozhodli,“ pokračoval Březina.

Zaorálek: Nejde o podvod na voliče

Pokud by Poche rezignoval až po volbách, místopředseda strany Lubomír Zaorálek si myslí, že by to neznamenalo jakýkoliv podvod na voličích. „Podvod je, když nějaké informace neřeknete nebo zatajíte. Pokud dotyčný řekne, co udělá nebo jak se zachová, tak lidé se na základě toho rozhodují, jestli kandidátce dávají nebo nedávají hlas. A mají všechny informace,“ řekl Zaorálek.

Březina doufá, že aféra Miroslava Pocheho pražskou ČSSD ve volbách nijak nepoškodí: „Věřím, že voliči sociální demokracie na nás spíše ocení to, jak bojujeme proti bezohlednosti této vlády nebo proti tomu, aby nevznikla v Praze stejná koalice. K selhání ale v našem případě došlo, žádná další ale nejsou.“

Zároveň dodal, že nemůže potvrdit, že Poche po volbách odstoupí, ale jen to, že se k případu ČSSD po volbách vrátí.

Nováček: S něčím takovým jsem se ještě nesetkal

„Doporučili jsme, aby pan Poche sdělil, že po volbách z kandidátky odejde. To, co udělal, nemá žádnou logiku a je to absurdní. Pokud chtěl dát pražské organizaci dar, tak tomu nic nebrání. Ty důvody, co se týče zdanění, neodpovídají skutečnosti,“ řekl Zaorálek.

Hospodářské noviny, které na případ upozornily, uvedly, že Poche svým krokem znevěrohodnil hospodaření ČSSD. Podle deníku vlastně "popsal cestu, jak do stran mohou nekontrolovaně proudit peníze".

„Nemáme informaci o tom, že by se toto vyskytovalo i v jiných případech. Jednali jsme o tom s pražskou organizací, aby toto prošetřila a zjistila další detaily. Je to úkol pro centrální kontrolní orgány strany, které se věnují podobným podezřením. S Prahou jsme se jasně dohodly, že se do toho tyto orgány pustí. V této chvíli to pokládám za čin jednoho člena, pro které nemám vysvětlení,“ dodal Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Zaorálek mluvil na Rádiu Česko o řešení aféry Miroslava Pocheho .mp3

Redaktoři Hospodářských novin napsali, že to, co jim řekl Miroslav Poche o svém financování ČSSD, je šokovalo.

„Nezažil jsem v novinářské praxi nikoho tak upřímného, který by na sebe řekl i to, co vlastně nespáchal. Chtěl rozepsat dar na zlomkové částky v podobě stranických příspěvků, aby se strana vyhnula zdanění jeho daru. Daň už se ale z daru politickým stranám neplatí, takže se Poche politicky zlikvidoval úplně zbytečně,“ uvedl komentátor ČRo Petr Nováček.

Financování politických stran opakovaně vyvolává spory. Podle politologa z Metropolitní univerzity Praha Jana Outlého je to dáno tím, že náklady na volební kampaně v Česku neustále rostou a strany jsou před blížícími volbami nervózní. „V České republice má příliš velkou roli veřejné financování, a to při absenci výdajových stropů na volební kampaně. Strany jsou tak nucené ‚nějakým způsobem‘ si peníze obstarat,“ míní politolog.

Veronika Malá, Martina Mašková, David Hartmann, Václav Rojík, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme