Nadřízení nutili úředníka z pražské hygieny ke korupci. Nahrál si je a policie zatýkala

Na pražské hygienické stanici fungoval korupční systém, který mohl díky úplatkům od majitelů restaurací vynášet až 800 tisíc měsíčně, napsal server Seznam Zprávy. Kvůli případu policie zadržela ředitele stanice Jana Jarolímka. Dále obvinila Radima Bureše, bývalého šéfa bezpečnosti Hradu v éře Václava Klause, a ekonoma Zdeňka Vališe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O kauze úplatků v pražské hygienické stanici informoval server Seznam Zprávy. (ilustrační foto) | Foto: Magdaléna Trusinová

Jak upozornil server Seznam Zprávy, obrátil se v případu korupce na policii jeden z úředníků pražské hygienické stanice Jiří Pěkný. Právě on podle policistů čelil nátlaku svých nadřízených, aby od majitelů restaurací vybíral úplatky a část peněz odevzdával svým šéfům.

„(Obvinění) opakovaně nutili Ing. Jiřího Pěkného k pravidelnému měsíčnímu vydávání hotovosti, jakožto podílu na zisku z předpokládaných úplatků,“ citují Seznam Zprávy z usnesení o zahájení stíhání. Podle kriminalistů se obvinění dopustili trestného činu vydírání se sazbou až čtyři roky.

Placení ‚výpalného‘

Jiří Pěkný nastoupil na pražskou hygienu loni na jaře. Ještě před nástupem se s ním ale podle serveru sešel tehdejší bezpečnostní ředitel resortu zdravotnictví Radim Bureš. Ten měl úředníka informovat o tom, že v Praze existují stovky restaurací, do kterých nechodí hygienické kontroly. Odměnou za to, že si jich kontroloři nevšímají, majitelé podniků platí „výpalné“.

Pěkného se prý Bureš tehdy ptal, kolik si myslí, že restaurace za něco takového platí. Úředník částku odhadl na 800 tisíc. Později u výslechu řekl, že se domníval, že má bezpečnostnímu řediteli pomoci najít slabá místa úřadu, kde si mohou zaměstnanci přilepšovat pomocí úplatků.

‚Za dobré místo‘

Pěkný na policii vypověděl, že ho v polovině prosince loňského roku Bureš zavolal a řekl mu, že ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek od něj očekává peníze - 20 tisíc - jako revanš za to, že získal na hygieně dobré místo. Jinak, že Pěkného vyhodí.

Muž peníze předal, později však podle něj Bureš přišel s tím, že by měl „začít vydělávat peníze.“ „Já jsem z toho pochopil, že bych měl mačkat podnikatele,“ citoval server prohlášení Jiřího Pěkného.

Následoval podle něj nátlak ze strany ředitele hygieny Jana Jarolímka, který mu pod pohrůžkou vyhazovu přikazoval, ať se řídí veškerými pokyny Radima Bureše. Od té doby si Pěkný rozhovory s nadřízenými nahrával na speciální hodinky s kamerou.

„Buď budeš odevzdávat měsíčně až 35 tisíc, nebo tě ředitel vyhodí. Nemáš na to? No tak ber úplatky.“

Pěkný při policejním výslechu řekl, že byl pod mocným tlakem Bureše a Vališe (Seznam Zprávy)

95 tisíc korun

S odkazem na policejní dokumenty Seznam Zprávy upozorňují, že požadavky ze strany Burešových nadřízených narůstaly, a to zejména potom, co na hygienu jako ekonom nastoupil Zdeněk Vališ. Ten měl po Pěkném chtít pravidelné odevzdávání peněz.

„Od nástupu na hygienu až do zatýkání 10. srpna takhle Pěkný odevzdal 95 tisíc. Poslední akci už monitorovala policie a Pěkný při ní odevzdal Burešovi dalších 20 tisíc,“ píše portál s tím, že jedinými obviněnými v případu jsou někdejší ředitel bezpečnosti Bureš a ekonom Vališ. Ředitel Jarolímek obviněn nebyl.

Zdeněk Vališ serveru sdělil, že verze Pěkného nedává smysl. Na hygieně prý působil jen několik týdnů a celou dobu si hledal jiné místo ve státní správě, to se mu nakonec povedlo. „Takže neměl důvod rozjíždět nějaký propracovaný korupční byznys, jehož by pak stejně nebyl účastníkem,“ píše server.

Vališ přiznává, že od Pěkného jednou převzal obálku a odnesl ji řediteli Jarolímkovi. Prý se ale nestaral, co v ní je. „Poprosil mě, aby mu ji dal, a já jsem to společně s dalšími věcmi udělal,“ řekl Vališ Seznamu.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme