Pražská jarní cyklojízda přivítala i kuriózní vozítka

V podvečer odstartovala v Praze na Vinohradech velká jarní cyklojízda. Stovky cyklistů se vydaly na projížďku městem, aby tak ukázaly, že i v ulicích naší metropole se dá efektivně cestovat na kole. Přidat se mohl každý, jehož stroj měl jedno, dvě nebo i více kol. Podmínka byla snad jen jedna, aby všechna kola poháněl jezdec vlastní silou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté dnes jízdou metropolí zahájili kampaň Do práce na kolech | Foto: Filip Jandourek

Náměstí Jiřího z Poděbrad by se v podvečer klidně mohlo přejmenovat na náměstí cyklistů. Sešlo se jich odhadem na dva tisíce, aby vyrazili na velkou jarní cyklojízdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta z pražské jarní cykléjízdy ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Peloton cyklistů byl opravdu pestrý. Zúčastnili se ho rodiny s dětmi, ale nohu na pedálu měli i senioři nebo recesisté. K těm logicky patřila i kuriózní vozítka.

„To je trajk, neboli taková tříkolka,“ vysvětluje majitel vozítka, které má vepředu jedno kolečko, vzadu tři a na nich jsou stupátka.

„Vzadu jsou dvě stupátka. Na nich stojíte, každou nohou na jednom, a tančíte rokenrol, což vlastně dává trošku pohyb tomu prostředku,“ dodává.

Podstatné je podle něj přenášení váhy a práce s těžištěm.

Na cyklojízdě se vyskytlo i atypické dvoukolo měřící 3,2 metru ve složené poloze, které se ale dá roztáhnout až na 3,8 metru.

„Má to taky závěsné zařízení. Na něm je teď zapřažený vozík, a to je vlastně cyklosauna. Vejdou se do něj ideálně čtyři lidi, ale když to nejsou nějaký valibuci, tak se tam vejde až šest lidí,“ říká šťastný majitel.

Jarní cyklojízda není žádný závod, takže tempo je spíše rekreační. Cyklisté měli možnost otestovat si i provoz na velkých křižovatkách nebo na Nuselském mostě.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme