Pražská koalice ODS a ČSSD se rozpadá, do hry vstoupí TOP 09

Pražský magistrát čekají nejspíš radikální změny. Pražská ODS se nečekaně rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD. Údajně za to můžou dlouhodobé neshody a rostoucí zadlužení hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Štastný (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Návrh předsedy pražských občanských demokratů Borise Šťastného včera večer jednomyslně schválila regionální rada strany. Dnes v podvečer by měl její rozhodnutí podpořit i klub zastupitelů ODS. Primátor Bohuslav Svoboda nečeká, že by hlasování v klubu dopadlo jinak než na radě.

Podle Šťastného ODS navrhne sociálním demokratům třicetidenní přechodnou lhůtu, během které by se nic neměnilo. Pokud nebudou souhlasit, skončí koalice už dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se děje na pražském magistrátu zjišťovala Alžběta Havlová

ODS po volbách spolupráci s vítěznou TOP 09 odmítla a utvořila koalici s ČSSD. Podle šéfa pražské ODS teď Praze hrozí drastické zadlužení. To ale předseda pražské ČSSD Petr Hulínský odmítá.

„Co se týká běžných výdajů, tak úspory ve výši 5 procent se týkaly všech radních a celé koalice. Netýkalo se to jen finančních toků, které jdou ze státního rozpočtu na oblast školství, které nelze krátit,“ řekl Hulínský.

Hulinský potvrdil, že vztahy v pražské koalici jsou už delší dobu napjaté. Přesto ho však jednání pražské ODS překvapilo. Domnívá se, že jsou opět otevřené všechny možné varianty koalic. Boris Šťastný ale jasně říká, že jeho strana teď přizve k vládnutí TOP 09.

„Před rokem jsme uzavřeli koalici se sociálními demokraty po zralé úvaze v situaci, kdy jsme se pokoušeli opakovaně s TOP 09 najít řešení. Hledali jsme s TOP 09 možnost, jak uzavřít koalici v Praze, ale bohužel se nám to nepodařilo,“ řekl Boris Šťastný.

Dodal, že je přesvědčený o tom, že TOP 09 v té době nebyla připravena na to, aby s ODS uzavřela v Praze koalici. „Věřím, že po roce se tato situace v TOP 09 změnila, a že zástupci TOP 09 budou připravenější na jednání s námi,“ uvedl Boris Šťastný.

TOP 09 nevylučuje žádnou variantu

Pražskou TOP 09 situace nepřekvapila. Její šéf František Laudát ujišťuje, že jsou k jednání připraveni a předem nevylučují žádnou variantu koalice.

„Vzhledem k tomu, že máme nejvíc zastupitelů, vstoupíme do jednání. My dopředu neklademe žádné požadavky, nejdřív se s kolegy a kolegyněmi v pražském i republikovém vedení poradíme, jak na to budeme reagovat a začneme jednat jak s ODS, tak samozřejmě budeme zjišťovat možnost případné spolupráce se sociální demokracií.“

Občanští demokraté znovu chtějí usilovat o funkci primátora. Do hry se ale může vrátit loňský volební lídr TOP 09 a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. František Laudát by ho ve funkci primátora rád viděl. Praze by podle něj prospěl především při řešení současných potíží s financemi.

Rozkol v koalici prý nijak s obviněním primátorova náměstka za ČSSD Karla Březiny. Ten byl obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti.

Z tábora ODS se stále silněji ozývaly hlasy, že Březina radnici trvale poškozuje a dělá jí ostudu. První soudní líčení se má uskutečnit zítra.

Igor Maňour, Petr Kořínek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme