Pražská městská část Křeslice se soudí se spekulantem o pozemky

Spekulant s pozemky Miloš Červenka překročil zákon, když koupil od Pozemkového fondu zhruba 20 hektarů půdy v pražské městské části Křeslice. Tvrdí to křeslický starosta Antonín Zápotocký. Červenka pozemek koupil v roce 2003 díky takzvanému přednostnímu právu podle zákona o půdě. Kupec tehdy musel dokázat, že měl danou nemovitost pět let v nájmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Křeslice kvůli prodeji pozemku Miloše Červenku a Pozemkový fond žalují a požadují, aby soud rozhodl o tom, že bude sporný pozemek navrácen státu.

Starosta Zápotocký ke sporu říká: "Pan Červenka pozemek neměl pět let v pronájmu. Měl jej pouze čtyři roky v pronájmu a ten jeden rok doplnil čestným prohlášením, že jej měl v pronájmu. Toto čestné prohlášení mu neměli na Pozemkovém fondu uznat, a to z toho důvodu, že jim tam ležela písemná smlouva s jiným právním subjektem, Statkem Veselých."

Miloš Červenka zaplatil za zmiňovaný Statek Veselých Pozemkovému fondu nájemné, které dlužil. A dohodl se na převodu nájmu na svou osobu. Pozemkový fond tvrdí, že všechno bylo podle zákona. Červenkův mediální zástupce Daniel Častvaj k tomu uvádí: "Pan Červenka je právním nástupce Statku Veselých, který na pozemku hospodařil. Na jeho osobu tím přešly všechny závazky i práva. Z hlediska zákona bezesporu splňoval i podmínku délky nájmu."

Argumenty Červenky i fondu ovšem zpochybňuje právní expert v oboru restitucí Jaroslav Čapek, kterému Radiožurnál poskytl k prostudování smlouvy a další podklady.

"Pan doktor Miloš Červenka nesplňuje onu podmínku, o které tvrdí, že zde je, že předmětné pozemky, které odkupuje, užíval před uzavřením vlastní kupní smlouvy oněch zákonem požadovaných pět let. A tak mu Pozemkový fond ten pozemek neměl prodat," řekl Českému rozhlasu Čapek.

Červenka si kvůli svým obchodním aktivitám zřídil vlastní speciální tým. Má proto velmi dobré informace o tom, kterou půdu se vyplatí koupit, aby se její cena zněkolikanásobila. Pozemkový fond dokonce prověřoval informaci, zda Červenka nemá spojence přímo ve fondu. Mluvčí Michal Bureš ale uvedl, že se informace o Červenkově možném zdroji na úřadě nepotvrdila.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme